Harika Kabak Masalı

Harika Kabak Masalı

 

okul öncesi masalları

Harika Kabak Masalı

Dul annesiyle yaşayan bir oğlancık varmış.Annesinin çevresindeki evlerde temizlikten,çamaşırdan para kazandığı üç beş kuruşla geçinmeye çalışırlarmış.Ama akşam bir çorba ekmekten başka yemek olmazmış sofralarında. Bir gün oğlancık eve gelirken yolda bir kabak görmüş.Kocaman balkabağını zar zor eve taşımış.Annesi kabağı görünce çok sevinmiş.
“Akşama pişirir tatlı yaparım evlamdıma”demiş.
Kabak dile geldiğinde anneyle oğlu şaşkına dönmüş.
“Olmaz!Sakın beni pişirmeyin!”
“Ya ne yapalım peki?”demiş küçük oğlan.
“İçimi oyun,bıçakla bana göz,ağız yapın.İçime bir mum dikin,mumu yakın.Sonra beni ayakkabılarının üzerine koyun.Yanıma da iki eldiven bırakın.Sonrasına da karışmayın” demiş.
Kabağın dediklerini yapmışlar.Kabak birden hareketlenmiş,kapıdan çıkıp gözden kaybolmuş.Kadınla oğlu da çok üzülmüş.Kabak yiyemedikleri gibi,giden ayakkabı ve eldivenlere de üzülmüşler.Bir süre sonra kapı çalınmış:
“Bumbumbumbumbum….”

Çocuk ,,kapıyı açtığında,hayretle kabağın geri geldiğini görmüş.Kabağın yanından sarkan eldivenler kocaman ,mis gibi kokan bir ekmek tutuyormuş. Kabak ekmeği bırakıp,içinde yanan mum alevlerini pır pır ışıldatarak yine gözden kaybolmuş.Biraz sonra kapı yine çalınmış:
“Bumbumbumbumbum…” Kabak bu seferde kocaman bir sucuk getirmiş.Sucuk o kadar büyükmüş ki,eldivenler zor taşıyabiliyormuş.Sucuğı bırakan kabak,neşeli alevini parıldatarak yine geceninkaranlığına koşmuş.
“Bumbumbumbumbum…”diye kapı çalınmış tekrar.Bu seferde bal getirmiş.Kabak sabaha kadar gidip gelmiş:Elbiseler,ayakkabılar,etler,sütler,şekerler taşımış.yoksul evin yoksul kileri ağzına kadar dolmuş.Sabaha karşı kabak eve son gelişinde artık çok yavaş hareket edebiliyormuş:
“Kabakçık yoruldunmu?”
“Evet” demiş kabak.”Artık yorgunum.” Sözlerini bitirir bitirmez de yığılıp kalmış.Eldivenler iki yanına düşmüş.Ayakkablılar cansız kalmış.Kabağın içindeki mum sönmüş. Çocuk ve annesi çok üzülmüş.Kabağın çekirdeklerini temizlemişler.Baharda onları ekmişler.Belkide çekirdeklerinden yeni harika kabaklar çıkar diye beklemişler.Harika kabağı hiç unutmamışlar.
Etkileyici bir masal,keyifle okumanız dileğiyle…

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir