Güneş Lekeleri

Güneş Lekeleri

Solar lentigo adı verilen güneş lekeleri deride doğal güneş ışığına ya da solaryuma maruz kalan bölgelerde tek ya da çok sayıda yuvarlak kahverengi lekeler şeklinde görülür. Çapları bir milimetreden bir kaç santimetreye kadar değişiklik gösterir.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşin zararlı etkilerine yoğun bir biçimde ve düzenli periyotlarla maruz kalan cilt yüzeyinde oluşan güneş lekeleri, görsel açıdan kötü bir görünüm oluşturmanın ötesinde sağlık açısından da ciddi sorunlara neden olabilme potansiyeline sahiptir. Genetik etkenlerin son derece büyük bir neden olduğu güneş lekelerinin ayrıca hamilelik döneminde atağa geçmesi veya kullanılan bazı doğum kontrol ilaçları nedeniyle daha da artması söz konusu olabilir. Özellikle “melazma” denen yüz bölgesindeki güneş lekeleri; alın, yanak, dudak ve göz çevresi, gerdan, çenede geniş alanları kaplayabilir.

Uzman bir hekim tarafından yürütülen kapsamlı tedaviler olmadan kendi kendine düzelmesi pek de mümkün olmayan cilt problemlerinden olan güneş lekeleri, modern tıbbın gelişmiş imkanlarından faydalanılarak tedavi edilse dahi kısa ve uzun vadede nüksedebilme özelliğine de sahiptir. Güneş lekelerinden kurtulmak için mekanik ve kimyasal pek çok farklı yöntem bulunduğu gibi, gelişen teknoloji sayesinde lazer ışınlarından faydalanılarak yürütülen yüzey soyma uygulamaları da kullanılmaktadır. Tercih edilen tedavi her ne olursa olsun tedavi öncesinde muhakkak uzman bir doktora danışılması ve tedavi sürecinin de doktor kontrolünde yapılması, belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Eğer güneş lekeleri estetik bir problem oluşturuyorsa tedavi planlanabilir. Güneş lekelerinin tedavisinde, tıbbi ve kozmetik renk açıcı preparatların pek etkisi olmamaktadır. Kriyoterapi ve lazer tedavileri denenebilir. Ancak tedavi uygulansa dahi, güneş lekelerinin tekrarlayabileceği ya da yenilerinin çıkabileceğini göz ardı etmemek ve mutlaka güneşin zararlı etkilerinden korunmak gerekir.Son yıllarda güneş lekesi tedavisinde kullanılan ve son derece olumlu sonuçlar da alınabilen yöntemlerin başında gelen “kimyasal peeling” de soruna memnun edici bir düzeyde çözüm üretebilir. Melanin pigmentlerinin azaltılması için derinin soyulmasını sağlayan bu tür uygulamalarda Glikolik asit ve Triklorasetik asit gibi maddeler kullanılır. Bunlar dışında IPL (Intense Pulse Light), Dermabrazyon ve Kriyoterapi gibi uygulamalarla da güneş lekelerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

 

Daha Çok Kimlerde Görülür ?

Açık tenli, açık renk gözlü, güneşte bronzlaşamayan kişiler (Deri fototipi 1 olanlar) ve deri fototipi 2-3 olanlar, daha büyük risk altındadır. Bunun yanında deri fototipi 4 ve 5 olan esmer bireylerde de nadiren gözlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir