Dövme Yaptırmak

dövme, tattoo

 

Dövme yaptırmak zor mu ?  Nasıl dövme yapılır?  Dövme yaptırmanın zararları nelerdir?  Dövme yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? gibi sorularınıza  aşağıdaki açıklamalarda cevaplar bulabilirsiniz.

Güzel yapılmış bir dövme size farklılık yaratabilir ve buda yaşamınıza canlılık katabilir. Ama kötü görünen dövmeleri de gözardı etmemek gerek. Bu nedenle kalıcı dövme yaptırmadan önce yaptırmayı düşündüğünüz dövmenin geçici dövmesini yaptırmak ve sizde nasıl bir etki bıraktığını görmek çok avantajl olabilir.  Geçici dövmeler ortalama 10 yada 15 gün bozulmadan kalabilir. Tattoo olarakda adlandırılır.

Eskiden filmlerde motorcuların, serserilerin vücutlarında gördüğümüz dövmeler şimdilerde her dakika karşımızda. Dövme nasıl yapılır diye sorduğumuzda basitçe kalıcı bir boya maddesinin derinin altına enjekte edilmesi diyebiliriz. Profesyonel makina ve iğnelerle yapılan bu işlem düşündüğü kadar can yakıcı değil hatta acısızdır. Yinede dövme yapılan bölgenin hassasiyetine göre biraz canınız yanabilir.

Hemen bu esnada dövme yaptırdığınız yerin hijyenik malzemeler kullanıyor olması çok önemlidir.  Çünkü kan ile bulaşan ölümcül hastalıklar kapabilirsiniz. Örneğin AİDS bu yolla bulaşabilir. Elbette bu sadece varsayım yada kötü bir ihtimaldir. Ancak hafife alınmayacak kadar önemli sonuçlar doğurabilir. Tıp alanında kullanılan strilize cihazları oldukça pahallıdır ve bu mesleği (dövme yapma sanatı) yapan bir çok kişi bunu ilk etapda önemini bilmediği yada bilerek cihazı kullanmayarak bu riski gözardı edebilir. Strelize cihazları sizden önceki dövme yapımında kullanılan aletleri temiz hale getirmek için kullanılan cihazlardır. Alet üzerindeki gözle görülemeyecek kalıntıları temizler.

Mesela omuzla enseye yapılan dövmelerin acısı bir olmayacaktır. Dövmede birçok boya maddesi kullanılsa da temel boya maddesi istir. İsin yanında antimuan tozu, safran, çeşitli bitki özleri, çivit ve kına da kullanılan boya maddeleri arasındadır. Dövme hassas bir iştir ve uzmanına yaptırılmalıdır. Dövme resimler konusunda özellikle ressamlar tercih edilmektedir. Dövme işleminin süresi dövme resminin büyüklüğü ve kullanılan iğnelerin büyüklük ve çeşidine göre değişebilir.

Dövme nasıl yapılır?

Eğer siz de kolay dövmeler yaptırmak istiyorsanız sizlere birkaç ipucu; – Dövme yaptırmak kolay, çıkarmak ise zahmetli ve pahalıdır. – Eğer gerçekten karar verdiyseniz vücudunuzun hengi bölgesine ne yaptırmak istediğinizi düşünün. Dövmecinizdeki kataloglar ve daha önce yaptığı dövmeler size fikir verecektir. – Dövmeci seçimi önemlidir. Özellikle yakın bir tanıdığınızdan gelecek referans içinizi ferahlatabilir. – Dövmecinizin steril çalıştığından, iğnelerin temizliğinden, eldiven kullanılmasından emin olun. Ona sorular sorun. Eğer dövmecinin çalıştığı ortamda sizi rahatsız eden birşeyler varsa hemen vazgeçip başka bir tane bulun. – Daha önceden dövme yaptırmış birkaç kişiyle mutlaka konuşun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir