Sultanın Denize Atılan Yüzüğü

Kanuni Sultan Süleyman bir gün boğaz gezisi yaparken ,kayığını Beşiktaşlı Yahya Efendi Dergahı’nın tarafında kıyıya yanaştırıp efendi hazretlerini de yanına davet etmişti.Yahya Efendi de (kuddise sırrıhu) beraberinde nur yüzlü bir zatla geldi.

Boğaz’da seyir halinde olan kayıkta Kanuni ile Yahya Efendi birbirleriyle tatlı bir sohbete başladılar.Fakat misafir zat bu sohbete katılmamıştı ve sürekli padişahın parmağındaki pek kıymetli yüzüğe bakıyordu.Durumu fark eden Kanuni yüzüğünü çıkarıp o zata verdi. Ancak o zat yüzüğü aldığı gibi denize fırlattı.Sultan buna içerlediyse de Yahya Efendi’nin hatırına bir şey demedi.

Gezi nihayete erip kıyıya yanaştıklarında ,o zat eğilip denizden bir avuç su aldı ve kendisine hayretle bakan Kanuni’ye uzattı.Zatın elinde az evvel fırlattığı yüzüğünü gören Kanuni yüzüğünü aldı.Bir şeyler diyecekti ki o nur yüzlü zat hızla yanlarından uzaklaşıp gözden kayboldu.Sultan iyice şaşırmıştı.Yahya Efendi, mütebessim bir şekilde izah etti:Sultanım!Bu zat görmeyi epeydir arzuladığınız Hızır (Aleyhisselam) idi dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir