Annenin Çocuğu Emzirme Süresi

Çocuğu Emzirme Süresi 

Tıp ilminin verilerine göre annenin çocuğunu emzirmesi için ideal süre 4-6 aydır.Emmenin 9 ay sürmesinde de büyük yararlar olduğunu söyleyen uzmanlar vardır. Çünkü anne sütü hem mükemmel bir besleyici, hem temiz hem de mikropsuzdur. Hastalıklara karşı çocuğa direnç sağladığı da görülmüştür.Ayrıca çocuğun bedeni ve zihni gelişmesinde anne sütünün rolü inkar edilemeyecek bir düzeyde bulunuyor.Anne ile çocuğu arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirmede anne sütünün etkisi çok büyüktür.

Kur’an’ı Kerim’de çocuğa bunca yararı olan anne sütünü emmesi iki yıl olarak belirtilmiştir.Emzirmeyi tamamlamak isteyen babası için,anneler çocuklarını tam iki yıl emzirirler.(Bakara 2/233)Onun sütten kesilmesi iki yıldır.(Lokman 31/14)

İki senelik bu zaman,emzirmede en uzun süredir.Bu iki yıl ile sınırlama, vacip olan  bir tahdit değildir.Çünkü Allah Teala bu tabirden sonra, emmeyi tam yaptırmak isteyenler için buyurmuştur.Allah Teala ,eğer anne-baba aralarında anlaşarak ve müşavere ederek,çocuğu memeden kesmeyi arzu ederlerse,ikisine de bir günah yoktur,buyurmaktadır.Fakat çocuğun iki yıl emzirilmesi,onun sağlığı içindir.Yoksa bu süreden az emzirmek haram değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir