Tost Ekmeği Salatası

Tost Ekmeği Salatası

Etimek Salatası

Malzemeler
1 paket tost ekmeği
1 adet ufakça haşlanmış tavuk göğsü
200 gr kadar süzme yoğurt
200 gr kadar mayonez,
2 diş sarmısak
Tuz
1 su bardağı süt( her tost ekmeği diliminin üstüne bir çorba kaşığı dökmek için )
1 adet haşlanmış yumurta
1 yemek kaşığı kuru nane
1 yemek kaşığı pul biber
yeterince dereotu ( süslemek için )

Hazırlanışı
Önce tavuk göğsünü tuzla beraber haşlayın. Haşlandıktan sonra sarmısakla beraber rondoya atarak iyice parçalayın.
Süzme yoğurt ve mayonezi bir kapta iyice karıştırın, karıştırdığınız malzemeyi ikiye ayırın.Yoğurtlu karışımın ayırdığınız bir parçasına, tavuklu malzemeyi ekleyerek,iyice karıştırın.
Tost ekmeğinden bir tane alarak, bir kaşık sütle ıslatın, üstüne tavuklu karışımdan güzelce sürün, iç malzemeyi hafif kalın bırakabilirsiniz.
İkinci tost ekmeğini yine sütle ıslatarak , az önce üstüne iç harcı sürdüğünüz dilimin üzerine yerleştirin ve onun üzerine de iç harcından döşeyin.
Tüm tost ekmeği dilimleri bitinceye kadar bu işlemi devam ettirin. Ekmekler aralarında harçlarla beraber bir kule gibi üst üste konacak. Sonra kulenin en altından ve en üstünden dikkatlice tutarak , kullanacağınız servis tabağına yatay baton oluşturacak şekilde yatırın.
Ayırdığınız yoğurt mayonez karışımından çok az bir miktar ayırarak kalan kısmı, pasta kaplar gibi ekmeklerin üstünü kaplayın. ve üstüne aüminyum folyoyu çok gevşekçe kapatarak buzdolabına koyun ve bir gece bekletin.
Servis yapacağınız zaman salatayı dolaptan çıkarın, az miktarda ayırdığınız yoğurtlu, mayonezli karışımla, folyonun bozduğu üst kaplamasını düzeltin.
Bir adet yumurtayı haşlayın, sarısı ve beyazı ile birlikte rendenin küçük tarafı ile rendeleyin.Salatanızın üzerini arzu ettiğiniz gibi süsleyin.Dereotunu yıkadıktan sonra, iri dallarından ayırın ve pasta salatamızın etrafına düzgünce yerleştirin. Salatamız bir bahçeye benzesin.Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir