Fransızların Ramazana Olan İlgisi

Fransız Kanalının Ramazan İlgisi
Fransız TF1 Kanalı, Ramazan Ayına ve ‘Helal Gıda’ Sektörüne Geniş Yer Ayırdı.

Fransa’nın popüler TF1 kanalı, Ramazan ayının başlaması ve ülkede giderek büyüyen Helal Gıda sektörüne geniş yer ayırdı.

Haberde, astronomların yaptığı tespit sonucu Suudi Arabistan başta olmak üzere Müslüman ülkeler için bugünden itibaren oruç ayının başlamasına karar verildiği belirtildi. Müslümanların kutsal kabul ettiği Ramazan ayında Kuran-ı Kerim’in indirildiği belirtilirken, Hicri takvime göre 9. ayda 30 gün süreyle gündüz saatlerinde yemek yiyip, bir şey içmedikleri belirtildi.

Fransa’nın yaklaşık 6 milyon Müslüman ile Avrupada en fazla Müslüman barındıran ülkelerden biri olduğu vurgulanan haberde, Fransada, helal gıda sektörünün bu yıl 5.5 milyar Euro büyüklüğe ulaşmasının beklendiği vurgulandı. Fransa Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada halal (Helal) etiketinin pazarlama için bir tercih olduğu belirtildi.

Fransız ekonomi gazetesi Les Echos’ta, araştırması yayınlanan Fransa’da etnik pazarlama konusunda uzmanlaşmış Solis firmasının müdürü Abbas Bendali, helal gıdayı tercih etmenin sebeplerinden birinin Kuzey Afrika mutfağına duyulan özlem olduğunu, daha genç nüfus içinse helal gıdanın entegrasyon, modernite ve onaylanma anlamına geldiğini söyledi. Kuzey Afrika’dan gelen birinci kuşağın o dönemde gıda konusunda özel isteklerde bulunma cesareti olmadığını anlatan Bendali, Fransa’da doğan üçüncü kuşağın Batı’da üretilen tüm ürünlere bazı garantiler altında ulaşabilmek istediğini vurguladı. Bendali, helal gıda olan ürünlerde domuz eti ya da alkol bulunmadığı için genç Fransız Müslümanların, İslami kurallara uygun üretilmiş yiyeceklerle, sosisli sandviç, hamburger ve şekerleme yemek, hatta soda içebilmek istediğini bildirdi.

Bu arada Fransada Ramazan ayı nedeniyle dini yayın ve cihazların da büyük ilgi gördüğü belirtildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir