1800 Kişi İşten Çıkartılacak

Opel’de 1800 Kişi Çıkartılacak 
 
Yeni bir yapılanmanın içine giren Opel firmasında, Bochum tesislerinde bin 800 işçinin tazminatları ödenerek çıkarılacağı açıklandı. İşçi çıkarmaları önümüzdeki ay başlayacak.

Ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz yıl sıkıntılı günler geçiren ve bu günlerde yeniden yapılanmaya giden Opel’de, toplam 1800 işçinin çıkartılacağı açıklandı. Firmanın Almanya’nın Bochum kentindeki tesislerinde çalışanlar arasından yapılacak çıkarmalarda, işçilere çalıştıkları yıllar ve yaşına göre tazminat ödenecek. Önümüzdeki ay başlanacağı ve iki yılda tamamlanacağı açıklanan çıkışlarla ilgili hafta başından itibaren Bochum tesislerinde çalışan 6 bin işçiye bilgi verildiğine dikkat çekilirken, eylül ayından itibaren ilk etapta yüz işçiye paralı çıkış sunulacağı belirtildi.


Verilen bilgiye göre,ilk etapta teklifi kabul edip başvuran işçiler çıkartılacak. Bu süreçte 2011 yılı sonuna kadar toplam sayının bin 800 kişiye ulaşmaması durumunda ise zorunlu çıkışlar başlatılacak. Bu arada çıkışları verilen işçilerin yeni iş bulmasına yardımcı olmak için RAG Transfergesellschaft adlı bir aracı firmanın görevlendirildiği bildirildi.

Opel’in Bochum tesislerinde işçi temsilciliği görevini yürüten Ali Şevki Demir, gelişmelerle ilgili şunları söyledi: “Bizim bütün istediğimiz toplu çıkışların verilmemesi ve işçilerin kendi isteğiyle çıkarılması yönündeydi. Bu konuda görüşmeler sonucunda tazminatlı çıkışlar söz konusu oldu. Çalışılan yıllara ve yaşa göre en çok 100-110 bin Euro arasında tazminat ödenecek. Ancak bu rakamları çok uzun süredir çalışanlar alabilecek. Biz hiç kimsenin çıkarılmaması ve hatta daha önce çıkanların geri dönebilmesini isteriz. Ama ticari gelişmlere bu konulara tek taraflı yön veriyor. Bu yüzden mümkün olduğu kadar işçi arkadaşlarımızın haklarının korunmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Firmada 30 yılın üstünde çalışan çok sayıda işçi olduğuna dikkat çeken Demir şöyle devam etti: “ Bu arkadaşların yaşları ilerlemiş durumda. Tedirginlik hakim ve büyük problemler bekleniyor. Çıkışlarda her işçiye sorulacak. Kabul eden tazminatını alıp çıkacak. Kabul etmeyen kalacak. İki yıl içinde İstenen sayıya ulaşılmaması durumunda ise yeniden görüşülecek. Toplu çıkış olmaması için garanti aldık. Geleceğin ne göstereceğini ise hep beraber göreceğiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir