Lastik Fabrikalarında Grev

Lastik Fabrikalarında Grev

Kritik Gün

Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanan ve bir süre önce de kapılarına grev kararı asılan Brisa, Goodyear ve Pirelli Lastik fabrikalarında, bugün yapılması beklenen son görüşmelerden de sonuç alınamazsa yarın sabah grev başlıyor. Hem işveren hem yaklaşık 3 bin 500 lastik işçisi bugünkü kritik görüşmelere kilitlendi.

İzmit’in Köseköy bölgesinde kurulu Brisa, Goodyear, Pirelli ve Adapazarı’ndaki Goodyear Adapazarı Fabrikalarında çalışan yaklaşık 3 bin 500 işçiyi ilegilendiren toplu söyleşme görüşmelerinde, işveren ve Lastik İş Sendikası uzlaşamadı. Tarafsız aracıdan da sonuç alınamayınca geçtiğimiz ay fabrikaların kapılarına prosedür gereği grev kararları asıldı.

Lastik iş sendikası daha önce yaptığı duyuru ile anlaşma sağlanamadığı takdirde 9 Haziran’da her üç fabrikada birden aynı anda grevi uygulamaya koyacaklarını açıklamıştı. Sendika yetkilileri şu anda parasal konuları ilgilendiren 21 maddede anlaşma sağlanamadığını ve işverenin karşı bir teklifte de bulunmadığını belirtiyor.

Lastik İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İsmail Kandaz, bugün sendika ile ilveren temsilcilerinin masaya oturabileceklerini ve bu toplantının belki de sabaha kadar sürebileceğini belirterek, “Sendika olarak biz grev kararımızı astık ve 9 Haziran’da grevi uygulamaya koyacağımızı açıkladık. Bugünkü toplantılardan ne çıkar bilmiyoruz. Toplantı belki sabaha kadar da sürebilir. Biz bir anlaşma olmasından yanayız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir