Lamba Yapıyoruz

Lamba Yapıyoruz
lamba
Lamba Yapımı

Çıkıp çarşıda dolaşırsanız bu lambalardan bol miktarda görebilirsiniz.Oldukça pahalı satılan bu lambayı kendiniz evde yapabilirsiniz.Değişik geometriler ve büyüklükler oluşturabilirsiniz.Altta şeklini vereceğim matematiksel polyhidron çizimle bir parçanın değişik birleşimleriyle bunu yapmak mümkün.
Bu parçaların hepsi aynı şekil ve aynı büyüklükte.Birbirlerine montajlarıda çok basit.
Bu aynı zamanda çocuklar için de çok iyi bir eğitim.Matematiksel formları ve bunların birleşimleri ile oluşturulacak geometrik 3 boyutlu şekilleri öğrenmeleri aynı zamanda bir lamba yapıp eğlenmeleri mümkün.
 
Malzemeler
Bu lambayı plastik yada şeffaf kalın aydıngerlerden yapabilirsiniz.Birde bu şekle ihtiyacınız olacak.Aşağıda bu şeklin 1-1 ölçeğinde bir çizimini jpeg olarak veriyorum.

İhtiyacınız olan ışık geçiren bir plastik.Yapacağınız lambanın büyüklüğüne göre parça sayısı artıp azalabilir.Küçük lambalar için daha ince malzemeler seçmelisiniz.Kırtasiyelerde bu plastik sayfaları bulabilirsiniz.Lambanızı kompakt flouresant yada flouresant seçerseniz bunu kalın aydıngerlede yapabilirsiniz.(Flouresant lambalarda ısı olmadığı için kağıt zarar görmeyecektir)Aydıngerde kırtasiyelerde satılan bir kağıttır.
Bunun dışında bir lamba ve kabloya ihtiyacınız olacak.Bunuda herhangi bir elektrikçide 5-6 YTL ye yaptırabilirsiniz.

Bu parçalar için vinil,kağıt,naylon,plastik kullanabilirsiniz.Üstelik bunları renkli seçerseniz odanızda değişik renklerde lambalarınız olabilir.
 
Çizimi yapacağınız malzemenin üstüne keçelikalemle çizin.Malzeme plastik olunca bu çizim izlerini daha sonra temizliyebilirsiniz.Kağıt kullanacaksanız kurşunkalemle çizin.Daha sonra makas yada maket bıçağı kullanarak bu çizimin etrafından kesin.

Parçaları beraberce montaj yapmayı deneyelim.Bununda değişik yöntemleri var.Köşeleri birbirine geçirerek montaj yapacaksınız.3 yada 4 adet şekli birbiri ile montaj yaparak bloklar oluşturun.Daha sonra bunları birbirleriyle birleştirin.Bu parçalarda kullanacağınız parça sayısı daha sonraki lambanızın formlarında da değişik tasarımlar yapmanıza olanak tanıyacaktır.

8 den 100 e kadar parçanın birleşimiyle değişik formda lambalar elde edebilirsiniz.

lamba1

lamba2

4 yorum

  1. merhabalar,

    oncelikler paylasiminiz icin tesekkur ederim daha dun 60 ytl ye bi eskicide buldum aynisini ama bir taaraaafi kirik oldugu icin almadim..
    ama 1 e 1 olceginde koydugunuz jpeg i tam olarak alamiyorum burda internet sayfasinda kucuk olarak gozukuyor ve sayfayi buyutemiyorum. sanirim burdaki jpeg orjinali degil!!

    sizden ricam tam boyutunda jpeg i bana mail olarak atmaniz..
    tesekkur ederim iyi calismalar..

  2. Plastik avize imalat ve toptan satış 0541 800 92 90 arkadaşlar plastik avize imalatimiz ve Türkiye geneli tüm bölgelere kargo gonderimi vardır. YARAMIŞ AVİZE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir