Havlıcan Otu

Havlıcan Otu
havlıcan
Havlıcan Otu

Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya olan havlıcan (Alpinia officina) zencefilgiller familyasındandır. Bileşiminde Alpinin ve Alpinol yeralır. Çin zencefili olarak da bilinir. Havlıcanın kullanılan kısmı toprak altı gövdesidir. Havlıcan kökü çay, tentür ve  natürel ilaç yapımında kullanılır. Havlıcan kökünün su buharıyla damıtılması sonucu  uçucu yağ elde edilir.

Güneydoğu Asya mutfağında önemli bir yer tutar. Havlıcan kökü toz haline getirildikten sonra yemeklere katılarak kullanılır. Yaş ya da kurutulmuş şekilde tüketilen havlıcanın bu iki farklı halinin tadı da değişiktir.

Havlıcan, ısıtıcı, vücuda kuvvet verici bir baharattır.Havlıcan zambak gibi çiçekli ve köklü bir bitkidir. Menşei Hint ve Çin olmasına rağmen Çine gidip gelenler bu bitkiyi ülkemize kazandırırlarsa iyi bir hizmet yapmış olurlar. Baharatçılarda satılan hazanbel kökleri, Havlıcan bitkisinin zambak köküne benzer köklerinin kurutulmuş halidir.
 
Havlıcanın Faydaları
1)Romatizma, kulunç:
Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
2)Altına kaçıran çocuklar için: Havlıcan kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir. Havlıcan, civanperçemi öğütülüp, incir, hurma ve balla karıştırılarak macun yapılıp yenmeye devam edilir.
3)Vücuda kuvvet verici: Havlıcan, ısırgan otu tohumu, keten tohumu, polen öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir.
4)Balgam söktürücü: Havlıcan, ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
5)Mide ekşimesi: Havlıcan kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir.
6)Gaz söktürücü: 1 su bardağı il ikbal şerbetine Havlıcan unu katılıp içilir.
7)Adet söktürücü: Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
8)İdrar söktürücü: Aynı uygulama yapılır.
9)Öksürük, bronşit: Aynı uygulama yapılır.
10)İçerisini ısıtıcı: Aynı uygulama yapılır.
11)Ağız kokusu: Havlıcan kökü çiğnenir.

2 yorum

  1. Havlıcan,kabuk tarçın ,zencefil kaynatıp içilirse; vücuttaki iltihap çözücü olarak içiyor, tavsiye ediyorum. Eğer yanlış yapıyorsam sizden uyarı mesajı bekliyorum .Başarılarınızın devamını diliyorum.

  2. havlıcan kök zencefil kök zerdeçal kök boru tarçın birkaç adet karanfil ile kaynamış suya konup bir kaç dakika kaynatılıp ılık bir şekilde içilirse soğuk algınlığı buna bağlı öksürük iltihap kurutucu vücuda direnç verici bağışıklık güçlendirici olarak içilebilir. ıhlamur adaçayı da eknenirse hatta bir adet meyan kökü tadı hem güzel hem de işlevler arttırılmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir