Domuz Gribi Hakkında Son Haberler

Domuz  Gribinin Ağır  Bilançosu
Sağlık Bakanlığı, Domuz Gribinden hayatını kaybedenlerin sayısının 241’e ulaştığını, 223 kişinin hastanelerde yattığını, bunların 86’sının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü, 62 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, pandemik gripten hayatını kaybedenlerin 85’inin (yüzde 35) daha önce sağlık sorunu bulunmadığı bilinen 50 yaş altındaki kişiler olduğuna dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığının yayınladığı haritaya göre, bugüne kadar Domuz Gribinden 30 ilde ölüm meydana gelmedi. Bugüne kadar en fazla ölümün meydana gelen geldiği 3 il ise, sırasıyla Ankara (34), İstanbul (30) ve Konya (24) oldu.
Bakanlık 30 Kasım açıklamasında, Domuz Gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 195 olarak duyurmuştu.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanma olduğu, bunun aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz uygulandığı yinelenen açıklamada, gebelerde aşı uygulamasının 7 Aralık Pazartesi günü başlayacağı belirtilerek, “Hastalık gebelerde ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bütün gebelerimizin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” uyarısı yapıldı.

İlk aşı dozunun uygulandığı 9 yaş ve altı çocuklarda, birinci dozdan en az 3 hafta sonra ikinci doz aşı uygulamasının gerektiği kaydedilerek, “Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabileceklerdir” denildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir