Salzburg Festivali Fazıl Say’la Açılış Yapacak

Salzburg Festivali Fazıl Say'la Açılış Yapacak

say

Fazıl Say’la  Salzburg Festivali

Uluslararası Salzburg festivalinde bu akşam konser verecek olan ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, festivalin 2010 yılı açılışında Borusan orkestrasıyla birlikte sahne alacağını açıkladı.
Say, 130 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Salzburg festivalinin açılışında çalmanın onur verici bir gelişme olduğunu, Borusan orkestrası ve yöneticilerinin bu konuda büyük çaba sarf ettiğini ve olumlu sonuç aldıklarını söyledi.
Kendisinin bu yıl dördüncü kez davet edildiği Salzburg festivalinin çok önemli bir sanat etkinliği olduğunu kaydeden Say, festivalin gelecek yılki açılışında Borusan orkestrasıyla birlikte sahne almasının, Türkiye’nin AB ile yürütmekte olduğu müzakere sürecine de çok olumlu katkısı olacağına inandığını ifade etti.

Festival çerçevesinde bu akşam vereceği konser öncesi kentin tarihi yerlerini gezen ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, klasik müziğin en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen Wolfgang Amadeus Mozart’ın 27 Ocak 1756’da dünyaya gözlerini açtığı evi de ziyaret etti.
Mozart’ın doğduğu evi ziyaretinin ardından Say, Türkiye’de uzun ve kısa vadede yapmak istediklerini de anlattı.

Türkiye’de de Salzburg festivali benzeri uluslararası bir festival düzenlemeyi planladığını ifade eden Say, “Ben kültür ve felsefe festivali olmasını istiyorum. Edebiyat ve felsefenin yanında müzik, opera ve tiyatro da olacak” dedi.
Say, planladığı bu festivali Bodrum, Patara veya Datça’da düzenlemek istediğini kaydetti.

Kısa vadede Türkiye’deki yetenekli gençlerin yurt içi veya yurt dışı eğitimlerini finanse edecek bir vakıf kurmayı da planladığını belirten ünlü piyanist, “Yetenekli gençlerin ziyan olmasına gönlüm razı olmuyor. Bu gençlere sahip çıkmak üzere bir vakıf kurmak istiyorum” diye konuştu.
Salzubrg festivaline dördüncü kez davet edilen Fazıl Say, bu akşam TSİ 20.30’da kent merkezindeki Mozarteum müzik evinde konser verecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir