Cesetle 5 Saat Yolculuk Yaptılar

Cesetle 5 Saat Yolculuk
İzmir polisi tarafından, İzmir, İstanbul, Bursa, Hatay ve Muğla’da eşzamanlı olarak düzenlenen “Piramit” operasyonu kapsamında, işadamı Sezai Rahmi Özden’in Bursa’da otomobil içinde öldürüldüğü, zanlıların aynı araçta cesetle İzmir’e kadar yolculuk yaptığı belirlendi. İzmir’de yaklaşık 7 yıldır kayıp olan işadamı Özden’in öldürülerek, Gaziemir’de gömülmesi olayıyla ilgili olarak gözaltına alınan 12 kişi işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. İşadamının eski çalışanı M.E. ile avukat T.T.’nin elebaşılığını yaptığı suç şebekesinde, bulunan diğer kişilerin ağırlıklı olarak öldürülen işadamının eski çalışanları ve M.E.’nin yakınları olduğu öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, 2004 yılında ortadan kaybolun işadamı Sezai Rahmi Özden’in, şirket hisselerinin nasıl el değiştirdiğini masaya yatırdı. İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışmalarda, Ege Metal Demir Çelik Fabrikası’nın el değiştirme süreci araştırıldı. Kaybolan ve ardından da öldürülen işadamı Özden’in, Ege Metal’i bir bankadan kiralamasının ardından ayaklarından silahla vurulması, hem Ege Metal hem de Sözden Demir Çelik hisselerinin elinden alınması konuları detaylı olarak incelendi. Bu amaçla oluşturulan özel birim, 2.5 yıl boyunca gizli bir soruşturma yürüttü. Yapılan detaylı incelemeler sonunda, Sezai Rahmi Özden’in eski çalışanı olmasına karşın, belirtilen dönemde bütün fabrikaların ortağı konumuna yükselen zanlı M.E.’nin bütün hisselerin ele geçirilmesi ve işadamının kaybolması sürecinde avukat T.T. ile birlikte suç örgütü kurduğu iddia edildi.

M.E. ve T.T.’nin, işadamını öldürüp ardından tüm hisselerini zorla üzerlerine geçirdikleri tespit edildi. Yapılan incelemede, işadamının ortadan kaybolmasının ardından M.E., T.T. ve bu iki zanlının akrabalarının malvarlıklarında ciddi artışlar yaşandığı belirlendi. Kayıp işadamının kemiklerinin bulunması sonrası gözaltına alınarak sorgulanan 12 zanlıdan bazılarının cinayeti tüm detaylarıyla polise anlatarak itiraf ettikleri öğrenildi. Zanlıların verdiği ifadelere göre, işadamı Sezai Rahmi Özden’in hisselerinin gayri yasal oluşumlar tarafından elinden alındığı, işadamının tehdit edildiği, İzmir’e gelmediği belirlendi. Zanlılar M.E. ve T.T., işadamı Özden ile Dilovası’nda bulunan fabrikada hisselerin devriyle ilgili olarak toplantı yaptı. İddialara göre, zanlılar burada Özden’e, fabrikasının hisselerini zorla elinden aldığı iddiasıyla Erol Evcil’den şikayetçi olmasını istedi. Özden ise bu isteği kabul etmedi. Bunun üzerine M.E. ve T.T., Özden’in istedikleri gibi ifade vermesini sağlamak için içeceğine ilaç koydu. Ardından da Özden’in otomobiliyle İzmir’e doğru yola çıktılar. İlacın etkisinin geçmesiyle işadamı Özden, Bursa’nın Kemalpaşa ilçesi yakınlarında uyanarak kendisine geldi. Özden, iki zanlının elinden kurtulmak için çaba sarf etti ancak zanlılar tabancayla Özden’i kafasından vurarak öldürdü. İşadamının cesedini arabanın bagajına koyan zanlılar, İzmir’e gelene kadar 5 saat boyunca cesetle yolculuk yaptı.

İzmir’in Gaziemir ilçesi Beyazevler semtinin üst tarafında bulunan ormanlık alana gelen zanlılar burada tanınmaması için işadamının kafası ile kollarını kesti. Kıyafetlerini çıkardıkları cesedi orada gömen zanlılar, işadamının kafası ve kollarını ise Gümüldür’de denize attı. Zanlılar, olayda kullandıkları silah ile kendilerine ait diğer silahları da denize attıklarını söyledi. Özden’in kayıp olan otomobilini Uşak sınırında bir bölgede yakan zanlıların verdiği ifadeler doğrultusunda, zanlılara ait silahların bulunması için denizde uzman ekipler tarafından arama yapılıyor. Zanlılardan T.T., akciğer kanseri ve felç tedavisi için Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor.

Zanlılar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, öldürülen işadamı Sezai Rahmi Özden’in oğlu Süleyman Özden, şebekenin elebaşı M.E.’ye tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir