Zeytinburnu Yenilenecek

İstanbul’a  TOBB ‘den  Yeni Bir Şehir
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin  Zeytinburnu arazisine imar onayı çıktı. Arazinin komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak hareket etmeyi planlayan TOBB, eylülde proje taslağını hazırlayacak.
Arazide üç çeşit emsal olduğunu söyleyen Proje Koordinatörü İbrahim Çağlar, “5-10 bin metrekarelik açık ofisler, rezidans, butik otel yapımı düşünülüyor” dedi.
TOBB’un 2 yıl önce Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ndan KDV hariç 392 milyon liraya aldığı 73 bin metrekarelik arazisine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın imar onayını verdiğini söyleyen İbrahim Çağlar, arazi komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak imar planı hazırlanabileceğini belirtti.
Çağlar, “Sinpaş ve Delta’nın arazileri TOBB arazisinin yanında. Müşterek çalışmaya da girebiliriz. Eylül-ekim ayında projenin taslağı ortaya çıkar” dedi.
AB’deki etkinliğini artırmak için Brüksel ofisini büyütmeye karar veren TOBB, bina satın alıyor. Bir yatırım bankasından satın alınması planlanan binanın maliyetinin 10 milyon euro olduğu iddia ediliyor. TOBB yönetiminin pazarlık görüşmelerinde son aşamaya geldiği öğrenildi. Satın alma işlemi tamamlandığında birliğin Brüksel’deki tüm ofisleri burada toplanacak.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği , tehlikeli atık geri kazanım ve nihai bertaraf tesis yatırımları konusunda ‘tek yetkili’ olmak için harekete geçti. Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunan TOBB, tek yetkili olması halinde yatırıma başlayacak.
Proje Koordinatörü İbrahim Çağlar, ilk etapta İzmir, Çukurova, Trakya ve Marmara Bölgesi’nde tesis kurulabileceğini söyleyerek, “İhtiyaca göre bu sayı artabilir. Bir tesis 150 milyon dolara mal oluyor. TOBB olarak bu işe girersek çeşitli finansman yöntemleriyle bu yatırımları yaparız” dedi.
Çağlar, TOBB’un bu konuda tek yetkili olmak istemesini şöyle açıkladı: “Gümrük yenileme yatırımlarında olduğu gibi bu konuda tek yetkili olmak istiyoruz. Aksi halde kendi üyelerimizle rakip olmak istemeyiz”.
Tehlikeli atık tesisi kurmak için şu anda altı firmanın lisans aldığını ifade eden Çağlar, “Gerekirse bu firmalarla konsorsiyum kurabiliriz. Ya da bünyemize katabiliriz. Mesela bu konuda faaliyet gösteren İzaydaş firması var. Bu firmayı da satın alabiliriz” diye konuştu. Konuyla ilgili Almanya, Hollanda ve Japonya’dan know how alabileceklerini belirten Çağlar, bir tesisin 150 milyon dolara mal olduğunu bildirdi. Çağlar, tesis kurma aşamasına gelindiğinde Eximbank’tan finansman sağlanabileceğini kaydetti.
Öte yandan sanayicinin bir süredir belediyelerle sorun yaşadığını da hatırlatan Çağlar, “Sanayicinin parayla sattığı firesini belediyeler bedava istiyor. Bu konuda baskı yapılıyor. Gerekçesini de, bedava topladıkları evsel atıkların maliyetini bu yolla finanse etmek olarak gösteriyorlar. Bu konuyu bakanlıkla görüşüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir