Yeşil Çayın Özellikleri

Yeşil Çayın Özellikleri

yeşil çay

Yeşil Çay
Yeşil çay özünde bulunan polifonlar bilinen en güçlü antioksidanlardandır ve yeşil çay hülasasında bulunan yararların kaynağıdırlar.
Antioksidanların kanseri, kalp hastalığını, yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu  önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

Özellikle
Yeşilçayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir.

Yeşilçay özünün hayvanlar ve insanlar üzerindeki bir dizi çalışmada HDL- iyi kolesterolü  yükseltirken toplam kolesterolü düşürdüğü ortaya koyulmuştur.

Yeşil çay hülasasındaki antioksidanlar kanseri önlemede yardımcı olur. Japonya gibi yeşil çayın düzenli olarak tüketildiği ülkelerde kanser oranı yeşil çay içmeyen ülkelerden sürekli olarak daha düşüktür.  Araştırmacılar, vücudun kansere karşı savaşında önemli bir silah olarak yeşil çaydaki polifonları işaret etmektedirler.

Şeker hastalığı bitkisel tedavi : Yeşil çay özü diyabet oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır.  Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için  üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler beklenen sürede  diyabeti geliştirmedi.

Kateşin, yeşil çay hülasasındaki aktif madde, viral hepatit tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geliştirme olasılığının içmeyen kişilerinkinden daha az olduğunu bulmuştur.

Alzheimer ve Parkinson gibi sorunlara karşı koruyucu olması bir diğer yeşil çay faydası olarak sayılabilir.

Yeşilçaydan üretilen kremler akne tedavisi içinde kullanılmaktadır.Yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olmasından dolayı bir çok kozmetik üründe yeşil çay kullanılmaktadır.

Zayıflama çayı : Yeşil çayın kalori yakımını hızlandırarak kilo vermede yardımcı olması bir diğer yeşil çay yararları arasındadır.

Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.
Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden  hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar  vardır. Yine emziren kadınlar, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketirlerse bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Yeşil çay nasıl yapılır-Yeşil çay nasıl demlenir?
Yaklaşık 80 derece sıcak suda 3-4 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir