Şişe Su Kullanımı Artık Yasak!

Şişe Su Kullanımı Artık Yasak!

suu

Avustralya’da halkın oylarıyla şişe su kullanımı yasaklandı.
Avustralya’nın Bundanoon kentinde yaşayanlar yaptıkları oylama sonucunda şişe sularının satışını yasakladı. Bu şekilde hem doğayı hem de bütçelerini koruytacaklarını düşünen kent sakinleri dünyada bu şekilde bir sanayi koluna karşı, resmi radikal bir uygulamaya geçen ilk topluluk oldular.
Bu kararın çıkmasından bir saat önce New South West belediyesi de gereksiz finans israfı ve çevreye zarar olduğu gerkçesiyle, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında şişe su alımını ve kullanımını yasaklamıştı.
Bundanoon’daki kampanyaya katılanlardan Jon Dee ” Daha önce bir odadaki 350 Avustralyalı’nın aynı fikirde olduğunu hiç görmemiştim.” dedi ve ekledi “İnsanların artık şişe su firmaları tarafında kandırıldıklarını anlamasının zamanı gelmişti”.
Son birkaç yıldır şişe sularının bir nevi israf olduğu çeşitli paltformlarda dile getiriliyor, hatta ABD ve Kanada’nın devlet dairelerinde şişe su kullanımı kaldırılmış bulunuyor. Şişe sulara verilen paranın vatandaşın vergilerinden sağlanıyor olması bu tür kararların alınmasında en önemli sebep.
Avustralya’da koca bir kentin el birliği ile böyle bir karar alabilmesinde elbette en önemli etken hükümet ve belediyenin musluklardan güvenli ve temiz su akmasını sağlaması oldu. Musluk suları güvenli olunca tabi ki şişe suyun kullanımı anlamsız hatta zararlı kabul edilebiliyor. Plastiğin doğaya zararı herkesçe biliniyor fakat şehir suları ve musluk surları temiz olmayınca içme suyu için malesef fazla bir alternatifimiz kalmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir