Pastalar

Pastalar

pasta

Pasta ve Pastacılık
Temel maddesi hamur olan, içine çikolata, krema, meyve ezmesi gibi maddeler katılarak fırında pişirilen çeşitli kalıp ve şekillerde olan şerbetsiz tatlılar. Böyle tatlı çeşitlerine pasta, bu işe de pastacılık ismi verilmektedir. Terzilik mesleğinde elbiselerdeki dikişli kıvrımlara, lehimcilikte kullanılan bir cins karışıma, oto boyacılığında, boyanın kolay kuruması ve parlaklığın korunması için, asıl ciladan önce boyanmış otomobillere sürülen astarlara da “pasta” denmektedir.
Pasta ve pastacılık tarihi eski çağlara kadar ulaşmaktadır. Eskiden Romalılar pastacılığa çok önem verirlerdi. Sofralarından bu çeşit yemekleri hiç eksik etmezlerdi. Süt, zeytinyağı ve biber karışımından meydana gelen pastayı çok severlerdi. Bunların çeşitli peynir tatlıları ile, misafirlerini ağırlamak için yulaf ununa bal ve peynir karıştırarak yaptıkları tatlılar da Ünlüdur.
Ortaçağda pastanın önemi biraz azaldı. Bunun yerine galeta, çörek, kurabiye vb. kuru yiyecekler değer kazanmaya başladı. Günümüzdeki pastacılık tarihinin 150-200 yıllık bir mazisi vardır.
Pasta yapımında genelde şu malzemeler kullanılmaktadır: Un, yumurta, süt, tuz, şeker, su, kakao, çikolata, değişik meyve ezmeleri, kahve vb. Pastaların süslenmesinde ise, portakal kabuğu, üzüm, vişne vs. gibi reçeller kullanılır. Bazılarının üzerlerine de, krema ve çikolata konur.
Pastanın yapımında kullanılan maddelere göre pişirme usulleri de vardır. Pasta malzemesini hazırlarken ve pişirirken mutlaka hakkını vermek lazımdır. Malzemeden kısılırsa pastanın lezzeti azalır. İstenilen randıman alınamaz. Onun için pasta tariflerinde verilen malzeme miktarları ile pişirme usullerine çok dikkat etmek lazımdır. Bu şartların yanında pasta hamurunun hazırlanışı ve kalitesi de çok önemlidir. Pasta hamurlarında mayalanma yoktur. Bunun yerine pasta tozu ve karbonat kullanılır.
Pastalar, yaş ve kuru olmak üzere iki kısımdır: Kuru pastaların çeşitleri vardır. Elmalı pasta, fındıklı pasta, Türk pastası, soğuk pasta, vole pasta vb. gibileriyse yaş pasta çeşitleridir.

8 yorum

  1. merhaba! ben aydan bu pastayi görünce azim sulandi kim yemez bu pastayi
    eyer dünyada ben kalisam pastayi yemek icin valla yerdim.

  2. Meraba ben Derin bu pasta harika, diğer resimli pastalar bunun yerini tutmaz bence. Ama ben yine de bu pastayı yiyemem çünkü kıyamam. Harika bir pasta yapanın ellerine sağlık hele bir de Türk yapımıysa…

  3. valla çok güzel bir pasta bunun malzemelerini verirmisiniz lütfen ?hemen yapıp yicem çünkü hemde hepsini tek başıma derine hem katılıp hem katılmıyorum çünkü böyle bir pastayı ancak yabancılar yapar ama türkler yaptıysa bütün TÜRKİYE bu pastayı görmeli…. sizden sorumun cevabını beklicem

  4. ben pastaları çok seviyorum ağzım sulandı bence en güzel pasta ağlayan pasta yediğimde tadına doyamadım herkese öneririm bu pastada güzel ama ağlayan pasta daha mükemmel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir