Orhaniye

Orhaniye

orhaniye

Orhaniye
Etrafı dağlarla çevrili kapalı bir koy görünümündeki Hisarönü Körfezi turistlerin olduğu kadar leziz balıklarında sığınağı. Eşsiz güzellikteki gün batımıyla ünlü körfezin dantel gibi koyları arasında yer alan, mitolojik öyküsü ve coğrafi yapısıyla ilgi çeken Orhaniye ve Kızkumu 4×4 safaricilerinin bölgedeki önemli durağı.
Orhaniye köyü iki koy üzerine kurulu iki mahalleden oluşuyor.
Keçibükü ve Merkez mahalle. Hisarönü yönünden gelişte karşınıza çıkan Keçibükü, bölgedeki yatların ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayan “Bay Marina”nın, antik kilise ve bazı yapı kalıntılarının bulunduğu küçük bir koy. Hemen bitiminde ise, ortasında Rodos Şövalyelerinin kullandığı kale ve adasıyla Orhaniye Koyu ve ilginç coğrafi yapısıyla Kızkumu yer alıyor. Her açıdan ve her yükseklikten bambaşka güzellikler sergileyen Orhaniye, günün ilk saatlerinde çarşaf gibi düz bir denize sahip.
Dağların yüksekliği nedeniyle güneş doğuşunu daha geç gören koy, gün boyunca Akdeniz laciverti, gün batımında ise kırmızı, turuncu, pembe ve mor renklerin cümbüşüyle yıkanıyor.
Akşam saatlerinde şiirsel güzellikteki manzara içinde, güneşin güne veda seremonisi izleniyor. Keçi bükü marinanın uyuyan güzelleri birbirinden güzel bembeyaz kuğular gibi görünen yatlarının suya vuran yansımaları, gün batımında bu defa kırmızı tonlarına bürünüyor. Gece iyice lacivertleşince bu defa da ışıkların sudaki dansının seyri başlıyor.
Doğan Motelin kıyısında dolaşanlar, hatta aracıyla gelenler, bu noktada denizden sadece dört parmak yükseklikte geniş toprak yüzeyinde bulunuyorlar. Nerdeyse denizle aynı seviyede olmak, plaj kumundan olmaktan daha farklı olduğunuz hissi uyandırıyor. Sabah bol oksijen ve doğa kokusu içinde yapılan orman yürüyüşü sonrası, bir de kışın yağan sıcak yağmur sonrasında yapılan kahvaltı, bambaşka bir tatlar taşıyor.

Kızkumu
Orhaniye Koyu içinde kırmızı ve iri taneli kumlardan oluşan bir set, kıyıdan itibaren denizin açıklarına doğru dil gibi uzanıyor. Gel-git olaylarında bir görünüp bir kaybolan bu kum set, sular yükselse de yöreye gelen turistlerin su içinde bile yürümelerine olanak tanıyor.
Plaj olarak da rağbet gören 650 m’lik kum setin sonuna kadar yürüyenler, rüzgar ve dalganın etkisiyle yıllardır kaybolmayan Kızkumunun ilginç yapısı karşısında hayrete düşüyorlar. Kumun bir de mitolojik öyküsü var…
“Çok eskiden bir korsan saldırısı sırasında halk panik içinde kaçışırken, yörede sözü geçen bir ailenin prenses kadar güzel kızı peşindeki korsanların elinden kaçıp kurtulmak için eteğine doldurduğu kırmızı kumları etrafa saçarak denize doğru koşmaya başlamış. Ne var ki, eteğindeki kumlar bitince denizin ortasında kalakalmış ve kayıplara karışmış. O gün bu gündür Kızkumu ismiyle anılan set, üzerine 4×4 araçların bile çıkmasına rağmen kum özelliğini hala koruyor. Kumun bir başka özelliği de üzerinde yürüyenlerin tuttukları dileklerin gerçekleştiğine inanılması”.

Neler  yapılır
İlk ismi “Kırvasil” iken sonraları Orhaniye olarak anılmaya başlanan ve geçmişi M.Ö 3. yy’a uzanan tarihi köyü gezerken yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Durgun koy, her türlü su sporuna imkan veriyor.
Erken kalkıp, kürek sesleri arasında botla dolaşmak ise bir başka keyif ve dinlenme yöntemi.
Hele olta balıkçılığına meraklıysanız, buradan eli boş dönmeniz neredeyse olanaksız. Su kayağı ve surf için elverişli kıyılar ve koy ortasındaki korsan adası, hem macera, tırmanma, dalma, su altı avcılığı gibi tutkuları olanların, hem de fotoğraf ve video kamerayla ilginç görüntüler yakalamak isteyenlerin beklentilerine cevap veriyor.

Çevrede gezilecek yerler
Köyü ve koyu bir kenara bırakıp çevre turuna çıkacak olursanız Orhaniye’ye 10 dakika uzaklıkta Turgut Köyünde halı dokuyan köy kadınlarının turistlere yaptıkları halı gösterilerine katılabilirsiniz. Turistlere yapılan halı satışı sonrasında gruplar, Selimiye Köyünü, Bybassos Antik Kentini, Pınarcık Harabelerini, Amazon Ormanlarını anımsatan Şelale mevkiini veya Çiflik, Bayır gibi turistik merkezleri görüyorlar. Orhaniye Turgut Köyü yakınlarında tomb (piramit biçiminde anıt mezar) yoldan geçenlerin dikkatini çekmese de görülmeye değer özellikler taşıyor. Antik kentin nekropolü önünde bulunan ve saygın bir aileye ait olduğu belirlenen anıt mezarın öyküsü de ilginç…
Mutlu yaşamayı, iyi bir evlilik yapmayı düşleyenler, çocuğu olmayanlar, askere gidecekler buradan bir tutam toprak alıp dilekleri yerine gelene kadar saklıyorlar. Dilekleri yerine gelenler aldıkları toprağı aynı yere bırakıyorlar. Yörede yaygın inanış böyle…
 
Orhaniye’den ulaşılabilecek bir başka yakın gezi yeri de Bayırköy.
Bayırköy meydanına gelen turistleri kollarını açmış anıt ağaçlar karşılıyor. Bunlardan iki tanesi çınar, üçüncüsü kara servi ağacı. Ağaçlarının içinde en görkemlisi olan çınarın geniş gövde çapı 9 metreyi aşıyor. İki bin yaşında olduğu tahmin edilen ağacın tamamı ise uzun ve mutlu bir ömrün sembolü. Bu gelenek, İngilizce ve Almanca yazılı tabelalarla turistlerin görüşüne de sunuluyor. Tabelada ağacın etrafında tam bir tur atanların ömür boyu mutlu ve uzun yaşayacağı yazıyor. Bu yüzden ağaçları görmeye gelen, tabelaları okuyup inanan turistler, ağaç etrafını pek de belli etmemeye çalışarak, geziniyormuş gibi yaparaktan turluyorlar bu şekilde sembole ortak oluyorlar. Çınarların gölgelerinde oturanlar ise hem olayı seyrediyor, hem de uzun ve mutlu yaşamak keşke bu kadar kolay elde edilseydi diye söyleniyorlar. Her şeye rağmen dilekte bulunan turistler Bayırköy’den umutlu, mutlu ayrılıyorlar.
Ağaçlı meydanda çay bahçesi, kahve, yöresel ürünler, kekik suyu, kekik otu, defneyaprağı ve hediyelik eşyaların satıldığı tezgâhlar var.
Tema Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca’nın yaşlarını tespit için inceleme yaptığı ulu çınarların hemen arkasında, bir başka ilginç ağaç daha yer alıyor. Gövdesinde açılan delikten fışkıran incir ağacı, aynı gövdede iki ağacın ortak yaşamına örnek oluşturuyor!
Çevreyi denizden gezmek isteyenlerin iki önemli durağı Hisarönü Körfezinde yer alan protez diş görünümlü “Dişlice Adası” ve deniz taşlarından yapılma taban mozaiğiyle ünlü kilisenin yer aldığı “Kamelya Adası” Orhaniye Koyundan kalkan tekne turlarında grupların arzusuna göre rota çiziliyor, teknede soğuk sandviç, meşrubat ikram ediliyor, balık yeniyor, piknik yapılıyor, bütün koylarda deniz banyosu için mola veriliyor, gün batımında da dönülüyor. Koyda dolunay zamanı gümüş tepsi gibi parlayan sularda mehtap turlarına da çıkılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir