Kilyos’a Nasıl Gidilir?

Kilyos'a Nasıl Gidilir?

kilyosa

Kilyos hakkında
Kum, Deniz, Güneş üçgeninde bir cennet, Kilyos.
İki farklı atmosferde güneş, kum, deniz üçgenini sunan Kilyos, İstanbul’da oturanlar için Boğaza gitmek kadar yakın ve güzel, varılan hedef daha da güzel.

İstanbul kent merkezi Taksim’e 35 km uzaklıkta, göz alabildiğince uzanan şifalı kumsala, temiz denize, temiz havaya 45 dakikalık bir yolculuk yapıyor, Kilyos’a ulaşıyoruz. Kent’e çok yakın, fakat çok farklı iki atmosfer yaşanan Karadeniz sahilinin incisi Kilyos İstanbul’da yaşayanların olduğu kadar dünyanın her yerinden gelen turistlere, huzur arayanlara, kendini güvende hissetmek, çılgınca eğlenmek, konser organizasyonlarını, çeşitli etkinlikleri takip etmek, kır lokantalarında piknik yapmak, isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Hepsi bir yana, sahile vuran dalgalarla açığa yayılan deniz ve iyot kokusu, orman içi, göllere at gezileri yapma imkânı, yazlık villa alma hayalleri, balık, et, tavuk ızgara lezzetleri ve daha ne sürprizler barındıran Kilyos sahili, tüm randevu sahiplerinin buluştuğu yer sayılıyor. Amacınıza göre hareket ediyor günün veya akşamın istediğiniz saatinde Kilyos’da oluyorsunuz. Hafta sonu piknikçileri sabahın erken saatlerinde ailece yola düşüp plajın veya piknik alanlarının, kır lokantalarının en güzel yerinde yer kapmanın telaşı içindeler. Kilyos plajı gün boyu binlerce misafiri ağırlayacak kapasitesiyle herkese kucak açarken, engin kumsalın bir başka bölümünde yer alan beach clup akşam saatlerinde bile ziyaretçi akınına uğruyor. Kum kürüne müsait şifalı kumsala, vücudu kavurmayan, duş yapmaya bile gerek bırakmayan az tuzlu lacivert denize, gözlerin dinlenmesine neden olan ufuk hattına daha sonra tekrar dönmek üzere Kilyos’u gezmeye başlıyoruz.

Kilyos’a gitmek için ya Sarıyer üzerinden, ya da Maslak istikametinde Bahçeköy geçişiyle ulaşabiliyoruz. Yolun tamamı asfalt. Maslak yolu daha serin, orman içi olması sebebiyle manzaralı, daha sakin, (Pazar hariç, Bahçeköy geçişi hariç) daha az trafikli oluşuyla tercih ediliyor. Rampa aşağı Kilyos yaklaşımı Zekeriya Köy geçişinde yer alan villalar, siteler, çiftlik evleri kentin nerelere kadar genişlediği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Yolun sağında ve solunda yer alan kır lokantalarının çokluğu yöreye ilgi gösterenlerin sayısının bir başka göstergesi sayılıyor. Lüks villalar geçiliyor Kilyos merkezine giriliyor. Baca gibi uzun, çevresini sarmaşıkların sarıp sarmaladığı tarihi su terazisini solumuzda bırakıp, bir başka tarihi yapıya Kilyos Kalesine çıkıyoruz. Kale aslında sivil ziyaretçilere kapalı, askeri bölge subay gazinosu sahası içinde yer alıyor. Siz saygıdeğer sihirli tur ziyaretçilerine kaleyi göstermeyi arzu ettiğim için görevlilere rica ediyorum. Turizm’in gelişmesine, yöre tanıtımlarına her zaman önderlik yapmış, çevreye, milli değerlere sahip çıkmasını bilen ve koruyan yetkililer nezaretinde kaleyi görmek için içeri alınıyorum.

Kilyos Kalesi
Kalenin yapım tarihi bilinmiyor, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Ortasında bir sarnıç bulunuyor. Yağmur yağdığı zaman sarnıçların dolması için su toplayacak bir sistem kurulmuş. Hicri 1197-1241 tarihinde Bahçeköy’e kadar tüm sarnıçlar bu dönemde imar ve restorasyon görmüş. Taş yapımı kalenin temizliği ile dikkat çeken kemerli, korunaklı muhafız bölümleri aynen korunmuş. II. Dünya savasında Boğazların korunması amacıyla Almanlar tarafından verilmiş 19.yy Krupp Kamalı çelik top kalenin burçlarında ki yerinden Karadeniz’i seyrederken, kale içinde 8 ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşan anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5,4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabelada 1460 yılı belirtiliyor.
 
Kilyos Çarşısı
Kale kapısından ayrılıp birkaç adım eski köy evlerini geride bırakıp yürüdüğümüz zaman tüm Kilyos manzarasına hâkim tepede konaklama tesislerinin kümelendiğini görüyoruz. Deniz tarafından çıkılan merdivenlerle veya araç yolu ile gelinen oteller tepesi, panoramik manzaraları ile hayranlık uyandırıyor. 50 adım da çarşının başındayız.
Deniz yatakları, can yelekleri, mayoların denizle, piknikle ilgili tüm gerek simlerin karşılandığı dükkânlar, emlak ofisleri, butikler, ayaküstü veya oturmalı lokantalar, her şeyin gözler önünde cereyan ettiği, midye tava, çöp şiş, balık, tavuk, sucuk gibi iştah açıcı kokulara ve görsel lezzetlere sahip renkli çarşı, bir aşağı bir yukarı dolaşılıyor. Plaj kıyafeti ile gezenler, bisiklete, yeni moda motosikletlere binenlerle çarşı Güney sahillerini aratmıyor. Jandarma bölgesi sınırları içinde kalan bölgede tüm kalabalığa rağmen huzur kaçıracak olaya da rastlanmıyor. Boydan boya uzanan çarşı bitiminde koyu gölgeli, araç parklı çay bahçesi solda. İskele, kayıkhane, lokantalar sağda kalmak üzere iniyoruz. Yokuşun bitiminde önce plaja araçla gelenlere otopark, bitişiğinde Kilyos plajı yer alıyor.

Kilyos Solar Beach
Kilyos plajının tam ortasında göze çarpan tesis İstanbul da gerçekleşen büyük organizasyonlara, dev konserlere ev sahipliği yapan Solar Beach.
Gençlerin olduğu kadar, beyaz yakalılar olarak tanımlanan iş adamlarının, onların çalışma saatlerinde kendi başlarına gelen eşlerinin, ailelerin, iş yoğunluğundan uzun tatiller yerine yakın yerlere kaçış yapanların, trendleri, yenilikleri takip etmek isteyenlerin, araç ve motosiklet sahiplerinin ilgi gösterdikleri eğlence performans yeri.
30 bin metre karelik alanda hizmet veren solar Beach, Türkiye’nin en büyük özel plajı ve acık hava gösteri merkezi olma özelliğini taşıyor.
Rock İstanbul, Pink, Gipsy Kings, Ömer Faruk Tekbilek konserleri gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği performans merkezi, gece gündüz aktiviteleri ile İstanbulluların buluşma noktası oluyor.

Kilyos’da Emlak
Mevsimlik ev kiralamak isteyenler mobilyalı daireler bulabiliyor. Okulların açılış ve kapanışı dikkate alınarak kiralanan evler için Haziran – Eylül 4 aylık kira bedeli olarak 2,5 Milyar TL, villalar için 5-6 milyar TL ödeniyor.
Kilyos’da imar durumu açık. Zemin tabakasının sağlam ve fay hattına uzak olması son yıllarda yaşanan depremlerden sonra bölgeye olan ilgiyi artırmış hayli görünüyor. Mecidiyeköy’e 20-25 dakikada gidilebilir olması, su probleminin bitişi, doğalgaz’ın kullanılırlığı yöreyi kışın da oturulur hale getirmeye başlamış.
Girişte bir salon, mutfak, banyo, üst katta 3 yatak odası ve çatı odasından oluşan villalar bahçeli ve iki ve iki buçuk katlı olarak inşa ediliyor. Denize 150 metre uzaklıkta olanların fiyatları 200-300 milyar arası değişiyor. Bahçe ve estetik konum, fiyatları etkileyen bir başka unsur oluyor.
Arsa fiyatlarında ise metre kare fiyatları 130 ila 150 dolar arası değişiyor.

Deniz temiz, atık yok, kum plaj billur gibi parlak, kum kürüne faydalı. Kum deniz içinde de metrelerce devam ediyor.
Fakat dalgalı havalarda Karadeniz asla güven vermiyor. Dalgalar deniz dibine kum yığıyor, bir süre sonra dip dalgalar getirdiği kumları geri götürüyor. Sığ seviyelerdeki tepelerin arkasında kuyu tabir edilen çukurlar, setler oluşuyor. Adım attığınızda yere basamıyorsunuz. Bu yüzden dalgalı havalarda açılmak tehlikeli ve rizikolu sayılıyor. Fırtınalı havalarda deniz yükseliyor kıyı şeridi değişime uğruyor, dalgalar aldığını açığa çekiyor.

1 Yorum

  1. plajda amele kaynıyor özellikle pazar günleri fakat bu yerin 300 metre doğusunda kayalıklı görünen ufak bir koy var hem dalgasız hem güvenli hemde tenha…Tavsiye ederim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir