Kat Mülkiyeti Zorunluluğu

Kat Mülkiyeti Zorunluluğu

bayındırlık

Evsahiplerine  Müjde
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğunu kolaylaştıran düzenlenin Meclis’te kabul edildiğini, Cumhurbaşkanının onayının ardından yürürlüğe gireceğini söyledi. Kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak bin liralık para cezasının kaldırıldığını belirten Bakan Demir, “İnşaat ruhsatı alıp, kat irtifakı kurup, yapı kullanma izin belgesini bir şekilde alamayan yapılarımız var. Bunlarla ilgili çalışma yapıyoruz, sorunu çözeceğiz” dedi. Bakan Mustafa Demir, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Mimar Sinan Üniversitesi işbirliğinde başlatılan ve ‘Kırsal Alanda Yöresel Mimarinin Geliştirilmesi’ projesi çerçevesinde Kayseri’ye geldi. Kentte ilk olarak Kayseri Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Demir, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş işlemleriyle ilgili yapılan yeni düzenlemelerle ilgili bilgiler verdi.
Kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğu öngören uygulamanın yeni yapılan düzenlemeyle kolaylaştırıldığını belirten Demir, TBMM’de kabul edilen düzenlemenin Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğini ifade etti. Bu çerçevede Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak bin liralık para cezasının kaldırıldığının anlatan Bakan, ayrıca, döner sermaye ücretlerinin kaldırılarak bürokratik işlemlerin azaltıldığını ifade etti. Demir, şunları söyledi:
“Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş konusunda yapı kullanma izin kağıdının tapu dairelerine ulaştırılması sonrasında geçişi temin eden bir kanun TBMM’de kabul edildi. Sayın Cumhurbaşkanının onayının ardından resmi gazetede yayınlandığı andan itibaren bu sorun çözüme kavuşacak. Bu çerçevede Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak bin liralık para cezası kaldırıldı. Ayrıca, bir kolaylık daha, bu süreç içindeki döner sermaye ücretlerinden de vatandaşımızı kurtarmış olduk. Bürokratik işlemler açısından bu çok önemli bir aşamadır. Bunun arkası gelecek. Hükümetimiz kamu hizmetleri konusunda vatandaşa hizmeti ayağına kadar getiren düzenlemeler yapmıştır. Yerinden yönetim konusunda çok ciddi açılımlar yaptık. Bu da bunun önemli aşamalarından birisidir.”
Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, inşaat ruhsatı ve kat irtifakı aldığı halde yapı kullanma izin belgesini alamayan yapılarla ilgili de yeni bir düzenleme yapmayı düşündüklerini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir