İzmit’e Körfez Köprüsü

İzmit'e Körfez Köprüsü

izmit

İzmit Körfez köprüsü
İzmit Körfez geçiş köprüsünün ihalesi yapıldı. Şimdi ayrıntıları netleşiyor. Gebze-Yalova geçişi için belirlenen ücreti öğrenenler, Körfez’i dolaşmayı seçecek gibi.   
Ulaştırma Bakanı ‘İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi’ için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren “Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay’ın teklifini onayladı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi’ için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren “Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay’ ortak girişim grubunun teklifini ‘onay’ladı. Türkiye’nin, bugüne değin gerçekleştirdiği en büyük yap-işlet-devret   projesi olarak gösterilen ‘İzmit körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol İhalesi’nde Bakan onayı tamamlandı.
Bakan Yıldırım’ın talimatı üzerine ekonominin rekor düzeyde daraldığı bir dönemde gerçekleştirilecek 6 milyar dolarlık yatırım için bugün, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde konsorsiyum ortaklarının katılacağı bir imza töreni yapılacak. Törende, Karayolları Genel Müdürlüğü, proje hakkında sunum yapacak. Bakan Yıldırım’ın, törende ulaştırma alanında bundan sonra yapılacak projelerle ilgili de bilgi vermesi bekleniyor.
Yıldırım’ın onayının ardından ihale, Yüksek Planlama Kurulu’na  sunulacak. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, YPK’dan en kısa sürede gerekli onayın çıkacağı görüşünü dile getirdi. Yetkililer, temmuz ayında yükleniciyle sözleşme imzalamayı hedeflediklerini belirterek, “Projenin temeli en kısa sürede atılacak” dedi.
Ortada kesin bir projenin olmadığına işaret eden Eren, “Ön projeyi yaptırdık. Uygulama projesi haline geldiğinde her şey kesinlik kazanacak” dedi. Projenin en önemli unsuru, İzmit’e inşa edilecek köprü olacak. Eren, İstanbul Boğaz Köprüsü gibi asma köprü inşa edileceğini belirterek, “İstanbul köprüsü gibi düşünün.
3 bin metre uzunluğunda olacak. İki ayağın arasındaki açıklık bin 700 metre olacak. İstanbul Boğaz Köprüsü’nden 200 metre büyük olacak. Dünyanın ikinci en uzun açıklıklı köprüsü olacak” dedi.
* İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze’den başlayacak ve Körfez’i köprüyle geçerek Orhangazi’ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir’den geçerek İzmir’e uzanacak.
 * Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olacak. 6.5 saat olan İstanbul-İzmir seyahat süresi 3.5 saate inecek.
 Seyahatin kısalmasıyla yıllık 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.
 * Proje kapsamında İzmit’e, dünyanın en uzun asma köprüsü yapılacak.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir