Domuz Gribi Vakaları Artıyor

Domuz Gribi Vakaları Artıyor

grip

Domuz gribi kabusa döndü
İtalya’da Mart ayına kadar 3-4 milyon kişiye domuz gribi virüsü bulaşabileceği, aşı kampanyası olmazsa vaka sayısının on milyonu aşabileceği ileri sürüldü.   
İtalya Sağlık Bakanı Yardımcısı Ferruccio Fazio, ilk kampanya kapsamında 60 milyona yakın ülke nüfusunun 8,6 milyonuna sene sonuna dek aşı yapılacağını belirterek, aşı kampanyaları olmadan marta kadar 13 milyon kişinin virüsü kapabileceğini ancak kampanyalarla bu sayının 3-4 milyona indirilebileceğini belirtti.

Özellikle sağlık alanında görevlilere, polislere, itfaiyecilere, kronik hastalıkları olanlara ya da hassas bünyeye sahip 65 yaşın üzerindekilere aşı yapılacağını söyleyen Fazio, basın toplantısında, ikinci aşı kampanyasının Şubat 2010’da 2-20 yaşındakileri (yaklaşık 12 milyon kişi) kapsayacağını bildirdi.
İtalya’da 24 nisandan bu yana 224 kişiye virüs bulaştı. Domuz gribinden ölen olmadı.
Öte yandan, 9 binden fazla kişiye virüsün bulaştığı, 19 kişinin domuz gribinden öldüğü Avustralya, ekimdeki aşı kampanyası için 21 milyon doz aşı siparişi verirken, Hırvatistan’da 3 kişide daha virüs tespit edildi ve ülkede domuz gribine yakalananların sayısı 10’a çıktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir