Beklenen Gün Geldi!

Beklenen Gün Geldi!

sigara

Sigara Yasağı
Lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi yasağı gece 24.00’den itibaren başladı.
Bugünden itibaren uygulanmaya başlank yasa gereğince kapalı alanlarda oluşturulmuş olan sigara içme odaları dahil, restoran, işyeri, bar, cafe gibi mekanların tüm bölümlerinde sigara içilmiyor. Ancak Sağlık Bakanlığının yayınladığı yönetmelik gereğince işletmelerin ancak üstü açık yerlerinde sigara içilebiliyor. Bugünden itibaren yasanın kapsamına giren yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu’nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesiliyor.

Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları da işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılacak. Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL’den 5 bin 600 TL’ye kadar idari para cezası ile cezalandırılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir