Ağva’ya Gidelim

Ağva'ya Gidelim

ağva

Ağva
Latince’de “İki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına gelen Ağva, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin ortasında kusursuz doğası, temiz havası, kolay ulaşımı ile huzur bulacağınız sürprizlerle dolu bir sahil kasabası. Haziran sonundan, Ekim başına kadar denizsezonunun yanısıra, yılboyu, özellikle ilkbahar ve sonbahar da nehirlerin keyifli yaşamı Ağva’nın esas özelliği.
Yeşilçay nehri, balıkçı teknelerinin yanyana durduğu, yemyeşil yamacı arkasına fon aldığı harika bir fotoğraf karesi. Ağva’ya geldiğinizde, mutlaka bir öğün yemeğinizi, günlük, taze, yöreye has balıklarını, buradaki restaurantlar da, nehrin kıyısında, lezzetle yiyebilirsiniz. Yemekten sonra, nehrin denizle birleştiği fenere kadara yürümenizi ve dalgalı Karadeniz’in havasını ciğerlerinize çekmenizi öneririz.
Göksu nehri, nehir kıyısında yaşamanın tadını çıkaracağınız, hotellerin yer aldığı kısım.
Sazların ve ağaçların nehrin sularına yansıdığı, mükemmel renkli Yalıçapkını kuşlarının uçuştuğu, köy halkının ağ atarak balıkları beklediği, ailece gezen su kaplumbağaların gezintilerin seyredildiği Göksu nehrinde, gezinti yapmak çok keyifli.
Kanolarla, nehir bisikletleri ile gezintilerde hem spor yapmak, hem doğanın huzurunu bozmadan keyfini çıkarmak çok güzel. Çok kalabalık gruplar için, motorlu teknelerde var ama bize sorarsanız doğanın sessiz çekiciliğini bozmuş.Göksu nehrinin denizle birleşmesi de çok ilginç, kendiniz kano yada nehir bisikleti ile giderseniz, kumsala çıkıp, denizin tadını da çıkarabilirsiniz.
Nasıl Gidilir ?
İstanbul’dan özel araçla, Ümraniye Şile yolunu takip ederek, Şile’den sonra, Kabanoz, İmranli ve Kurfallı güzergahını izleyip, toplam bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul’a 110 km. lik uzaklıkta yer alan Ağva’ nın yarı yolundan fazlası artık otoban kalitesinde.
Otobüs ile ulaşımda çok rahat, İstanbul- Üsküdar’dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile’ye, sonra Ağva’ya yolcularını güvenle ulaştırıyorlar. Hafta içinde daha çok yöre halkı ile yolculuk yapıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir