Mobilyacılıkta Kriz Yok

Mobilyacılıkta Kriz Yok

mobilya

Mobilyacıları  Kriz  Vuramadı
Küresel kriz bütün sektörleri etkiledi. Mobilya döşemecileri ise bundan kıl payı kurtuldu. Ev hanımları eskiyen koltukları yeniden döşetme kararı alınca mobilya döşemecilerinin işi yüzde yüz arttı.   
Eskiyen koltuk, oturma grubu gibi mobilyalarını ekonomik durgunluk nedeniyle değiştirmek istemeyenler, döşemecilere giderek mobilyalarını yeni kumaşla kaplatarak çok daha ucuza yeniletmeyi tercih ediyor.
Konya Mobilyacılar Sanayisinde ev mobilyası döşemeciliği yapan Necati Eraslan,  yaptığı açıklamada, kriz öncesi sabit gelirlinin bile eskiyen mobilyalarını tamir ettirmek yerine yenisini almayı tercih ettiğini belirtti.
Ancak krizin etkisini gösterdiği yaklaşık son bir yıldır vatandaşların tasarrufa yöneldiğini, mümkün olduğu kadar az para harcama eğiliminde olduğunu anlatan Eraslan, bu durumun kendisini mobilya sektöründe de gösterdiğini ifade etti.
Yeni mobilya almak yerine eski mobilyasını tamir ettirmek veya yeniletmek isteyenlerin mobilya döşemecilerine gelmeye başladığını dile getiren Eraslan, şunları kaydetti:
”Eskiyen koltuk, oturma grubu gibi mobilyalarını ekonomik durgunluk nedeniyle değiştirmek istemeyenler, döşemecilere giderek mobilyalarını çok daha ucuza yeniletmeyi tercih ediyor. İşlerimiz ekonomik kriz öncesine göre yüzde 100 arttı. Bir oturma grubunun yenisinin fiyatı 5 bin liraya kadar çıkarken, evlerde eskiyen oturma grubu ise 800 lira ile 1500 lira arasında ödenerek yeni bir kumaşla kaplatılabiliyor.
Döşemecilerin tercih edilmesinin bir nedeni de, yeni satılan mobilyalarda, firmaların piyasa koşullarında birbirleriyle rekabet edebilmeleri için daha ucuz ve kalitesiz kumaş kullanmaları. Bu nedenle eskiyen koltuk ve oturma gruplarına yeniden döşeme yapılırken, çok daha güzel ve kaliteli kumaş kullanılabiliyor.
Kumaşı tamamen değişen bir koltuk takımı, kumaş tercihine göre yenisinden daha kaliteli ve daha güzel hale gelebiliyor” dedi.
Eraslan, yeni mobilya almak için çok yüksek bedeller ödemek istemeyenler ve bütçesi yeni mobilya almaya yetmeyenler kadar, eski klasik koltuk takımlarını atmaya kıyamayanların da döşemecilerin müşterileri arasında yer aldığını anlattı.
Yenilenecek mobilyalar için çok farklı kumaş alternatifleri olduğunu belirten Eraslan, döşeme kumaşlarının metre kare fiyatının ise 15 ile 70 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir