Sigara İçenin Çevresine Verdiği Zararlar

Sigara İçenin Çevresine Verdiği Zararlar

sigara

Sigarasızlık Günü
Dünyada 1,2 milyar kişi sigara içiyor. Sigara içenlerin yüzde 47’si erkek, yüzde 12’si kadın. Bir yılda 5 milyon kişi sigaradan ölüyor. 2030 yılında 2 milyar sigara içicisi olacağı tahmin ediliyor. Bu da yılda 10 milyon kişinin sigaranın yarattığı hastalıklardan öleceği anlamına geliyor.
İSTANBUL – Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Özşeker, “Sigara içmek kişinin yalnız kendisine değil çevresine de zarar verir. Çevresel sigara dumanında kanser yapıcı maddeler sigaradan çekilenden 10 kat daha fazla bulunmuştur.’’ dedi.
SİGARADA 50 KANSER YAPICI MADDE VAR
Çevresel sigara dumanı yani pasif içicilik yoluyla dünyada 600 bin kişi ölüyor. Ülkemizde ise her yıl 8 bin 750 kişi pasif içicilikten hayatını kaybediyor. Sigarada dört bin maddenin yanı sıra 50 tane karsinojen (kanser yapan) madde tespit edilmiştir. ABD’de pasif içiciliğin kanser yaptığı kanıtlanarak 1992’de yayınlanan bir raporla da açıklanmıştır. Pasif içicilik koroner arter riskini de artırıyor. Sigara içenlerle aynı ortamda yaşayanlar yüzde 20-50 daha fazla koroner arter hastası oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir