Regaip Kandili

Regaip Kandili

regaip kandili

Perşembe günü Regaip kandili
İslam dünyasının kutsal ayı Ramazan’ın da içinde bulunduğu, Miraç ve Berat kandilleriyle Kadir gecesinin idrak edileceği üç aylar, yarın başlıyor. Üç ayların ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesi 25 Haziran 2009 Perşembe akşamı, “Regaip Kandili” olarak kutlanacak.
Diyanet İşleri Başkanlığının aylık yayın organı olan Diyanet dergisinde, konuya ilişkin yer alan bilgilere göre, Başkanlık, Hicri Takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarını barındıran üç aylarda, gündelik hayatın tek düzeliğinden çıkıp, bu dönemi sosyal barışın ve huzurun bir vesilesi sayarak, karşılıklı sevgi ve hoşgörüyle karşılayacakları, kendi inanç ve değerlerini yaşama ve yaşatmayı öğrenecek bir süreç olarak nitelendirdi.
Başlayacak üç ayların, insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatması gerektiğine işaret eden Başkanlık, ülkemizde tarihten bugüne üç aylar sevgisinin canlı kaldığını, tarihte olduğu gibi bugün de toplumlun üç aylar geldiğinde hayatına olumlu anlamda yeni bir istikamet verdiğini ifade etti.
Üç ayları, “kandiller geçidi” olarak nitelendiren Başkanlık, bu dönemin insanın günahlarından tövbe edip temizlenmesi için de bir fırsat olduğunu kaydetti. Başkanlık, insanların hayatlarında adeta otokontrol sisteminin kurulmasına yardımcı olan üç aylar ve kandillerin, dünyevi meşguliyetlerden sıyrılıp, insanların yaratılış gayesini düşünmesi için son derece değerli fırsatlar olduğunu vurguladı.
Başkanlık, Miraç, Berat kandilleri ile Kadir gecesi ve Ramazan bayramı gibi Müslümanlar için tövbe etmenin, affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olan üç ayların müjdecisi Regaip Kandili’nin de üç ayların ilk cuması olan 25 Haziran Perşembe gecesi kutlanacağını bildirdi. Regaip kandili dolayısıyla, TRT Mevlit Programı’nı, İstanbul Şakirin Camisi’nden gerçekleştirecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir