NİDA Vahşetle Susturuldu!

NİDA Vahşetle Susturuldu!

nida

12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından gerilimin tırmandığı İran’ın başkenti Tahran sokakları son 30 yılın en kanlı olaylarına sahne olurken, cumartesi günü göğsünden vurularak öldürülen Nida adlı genç kadın protestoların sembolü haline geldi.
1982 doğumlu bir felsefe öğrencisi. İran’ı günlerdir sallayan protestolara yanında babasıyla katıldı. Değişim istiyordu.
Önceki akşam, Karigar Caddesi’nde Ahmedinejad’ı protesto eden bir gruba karıştı. Babasıyla birlikte, Ahmedinejad karşıtı sloganlar atarak yürüyüşe dahil oldu.
Hüsrevi Sokağı’na geldiklerinde silah sesi duyuldu. Bir apartmanın çatısına konuşlanmış bir Besic milisinin silahından çıkan kurşun, Nida’nın kalbini delip geçti.
Genç kadın yere yığılırken, çevredekiler hemen müdahale ettiler. Nida’nın gözlerinin açık, bilincinin yerinde olduğunu gören babası, ilk anda kızının yarasının muhtemelen ciddi olmadığını düşündüğü için nispeten sakindi. Görüntülerde çizgili tişörtlü olarak görünen kişi Nida’nın babası.
Ancak birkaç saniye içinde Nida’nın ağzından ve burnundan oluk oluk kan gelmeye başladı. Feryat eden baba, çaresizce kızını kucakladı ve Nida iki dakika sonra can verdi.
Devrim Muhafızları’na bağlı gönüllü milis gücü Besic’in bir üyesi tarafından öldürülen genç kadının son dakikaları bir cep telefonu tarafından kaydedildi.
Reformcu Mir Hüseyin Musavi’nin internet sitesinde polisin Nida’nın naaşını ailesine sessiz, gizli ve hızlı bir cenaze töreni düzenlemeleri şartıyla verildiği kaydedildi. Tahran’daki camiler de Nida için cenaze namazı kıldırmamaları yönünde baskı altında. Nilüfer Meydanı’ndaki Mescid El Rıza Camisinde cenaze namazı iptal edildi. Cenaze töreninin yarın yapılması planlanıyor.
İsmi Arapça’da “bağırma, haykırış” anlamına gelen 1982 doğumlu Nida’nın ölümü, “İran hükümeti Yeşil Devrim’in ’sesini’ kesti” yorumlarına neden oldu.
İran sokakları cumartesi günkü kanlı gösterilerin ardından dün sakinleşirken, Tahran Emniyet Müdürlüğü, dün kentin hiçbir bölgesinde herhangi bir toplanma ve gösteriye rastlanmadığını bildirdi.
Açıklamada, cumartesi günkü korsan gösteride can ve mal kaybına neden olan asli sorumluların yakalandığı kaydedilirken, yakalananlar arasında Irak’taki Eşref Kampında eğitim gördükten sonra İran’a giren terör örgütü Halkın Mücahitleri’ne üye saldırganların olduğu da iddia edildi.
Seçim sonuçlarının açıklanmasından çıkan olaylarda resmi rakamlara göre, şu ana kadar toplam 21 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Ancak Musavi yanlıları ölü ve yaralı sayısının daha fazla olduğunu belirtiyor.
Cumartesi günkü gösteride 457 kişinin gözaltına alındığı kaydedilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü, ”korsan gösteriye katılarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan, polise mukavemette bulunan 457 kişinin yakalandığını” açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir