Milli Sporumuz Kırkpınar

Milli Sporumuz Kırkpınar

yağlı güreş

Kırkpınar’a Büyük İlgi
Bu yıl 648. düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Haftası Etkinlikleri’ni takip etmek için çok sayıda ulusal ve uluslar arası basın kuruluşu başvuru yaptı.
Yağlı güreşleri takip etmek amacıyla Edirne Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne yapılan akreditasyonlarda bugüne kadar yurt dışından ABD, İngiltere, Fransa, Danimarka, Ukrayna, Hollanda ve Brezilya’dan 35 basın mensubu ve fotoğraf sanatçısı başvuruda bulundu.
Ayrıca, İngiltere BBC yayın kuruluşundan 10 kişilik ekip Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni Er Meydanı’nda takip edecek. Bununla birlikte Edirne’de çalışan 105, Türkiye genelinde 94 ulusal ve yerel bazda basın mensubu güreşlerde görev yapacak. 32. gün programından 7 kişilik ekip ile Kırkpınar Belgeseli çekimi yapacaklar. Ayrıca Coşkun Aral da ekibiyle birlikte Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni takip edenler arasında olacak.
Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne basın mensupları ve fotoğraf sanatçılarının büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası’nın her geçen yıl daha da anlam kazandığını ifade eden Sedefçi, “29 Haziran-05 Temmuz tarihleri arasında dünyanın gözlerini üzerine toplayacak bir Edirne efsanesi olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri’nin 648. düzenleyeceğiz. Kırkpınar Yağlı Güreşleri dışında yarışmalar, çeşitli aktiviteler, sergiler ve sanatçıların oluşturduğu organizasyonla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde bulunuyor.” dedi.
Başkan Sedefçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası’nın coşkusunun Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile doruğa çıkacağını da belirterek, ”Türkiye’nin her bölgesinden, dünyanın birçok ülkesinden ilimize gelecek yerli ve yabancı konuklara muhteşem bir organizasyonla ev sahipliği yapacak olan Edirne’mizdeki bu coşkuyu yerli ve yabancı birçok basın mensubu ve fotoğraf sanatçısı takip edecek.” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir