Kayısı Üretimi Arttı

Kayısı Üretimi Arttı

kayısı

Kayısı yüzleri güldürdü
Mut’ta hava koşullarının uygun gitmesi bu sezon birim alandan elde edilen rekolteyi de artırdı
Türkiye’nin sofralık kayısı ihracatının yüzde 90’ını karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde, bu yıl ürünün toptan kilo fiyatının 2-3 TL’ye çıkması üreticilerin yüzünü güldürüyor.  Kurutmalık kayısıda dünya üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Malatya’da, yaşanan don olayına karşın Türkiye’nin sofralık kayısı ihracatının yüzde 90’ını üreten Mut’ta hava koşullarının uygun gitmesi bu sezon birim alandan elde edilen rekolteyi de artırdı. Üreticiler hem rekolte artışı hem de bu yıl oluşan yüksek fiyatlar sayesinde adeta çifte bayram yaşıyor.
İç piyasada Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya başta olmak üzere bir çok büyük kente gönderilen Mut kayısısı, ihracatta da Rusya, Almanya, İtalya, Belçika ve Avustralya’dan büyük talep görüyor.
Mut İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş, kayısıda birim alandan elde edilen verimin artırılması kadar en yüksek kaliteye ulaşılması konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, özellikle ilaç kalıntılarıyla ilgili tüm sorunları giderdiklerini bildirdi.
Mut kayısısına dış pazarda güvenle bakıldığını anlatan Abaş, kayısıyı kayıt altına alma çalışmalarında da yüzde 96 başarı sağlandığını belirterek, şöyle devam etti:
”Şu an Mut’ta 3 bin 889 üreticimiz kayıt altına alınmış durumda. Kayıt altına alınan toplam alan ise 79 bin 817 dekar. Bunun 53 bin 520 dekarı kayısı, 24 bin 297 dekarı erik ve diğer yaş meyve sebzedir. Bu üreticilerimizin üretici kayıt defterleri bilgisayar ortamında ürettikleri ürün ve kullandıkları kimyasallar barkod sistemi ile sürdürülebilir ve izlenebilirlik olarak sürekli takip ediliyor. Bu sistemle üreticinin üretim ile ilgili tüm bilgileri kayıt altında alınıyor, yani ürünün nüfus kağıdı çıkarılıyor.”
Mersin’de bulunan Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Genel Sekreteri Selami Gedik ise sofralık ve erkenci ürün olması nedeniyle diğer yörelerde yetişenlerden farklı olan Mut kayasısının, bu yıl da üreticisini mutlu edeceğini ancak, ihracattaki hedefe yılın ikinci yarısından itibaren ulaşılmasının beklendiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir