Kadınlara Özel Vagonlar

Kadınlara Özel Vagonlar

   taciz

Metroda taciz Tokyo’da  birçok kadının, trenlerde tacize uğramamak için yalnızca kadınlara özel vagonları tercih etmesinin ardından erkeklerin de, kendileri için özel vagon uygulaması istedikleri ortaya çıktı.
Japonya’nın başkenti Tokyo’da birçok kadının, iş çıkış saatlerinde trenlerde tacize uğramamak için yalnızca kadınlara özel vagonları tercih etmesinin ardından iftira korkusu yaşamaya başlayan erkeklerin de, kendileri için özel vagon uygulaması istedikleri ortaya çıktı.
Erkek yolcuların bu amaçla Tokyo bölgesindeki trenleri işleten Seibu Demiryolları’na yalnızca erkeklere özel vagon uygulamasının başlatılması için dilekçe verdiği bildirildi. Bu talebin, Seibu’nun gelecek çarşamba yapılacak yıllık toplantısında yönetim kurulunca ele alınacağı açıklandı.
Seibu, trenlerde birçok taciz ve iftira vakası görüldüğünü belirtiyor. Yalnızca kadınlara özel vagon uygulamasının tacize karşı alınan önlemler içerisinde ne kadar etkili olsa da iftiralar için de önlem alınması gerektiğini kaydeden Seibu, eşitlik ilkesi kapsamında erkekler için de özel vagon uygulamasının başlatılması gerektiğini savunuyor.
Tokyo’da erkeklere bu konuda atılan iftiralar, başkentte bir trende bir profesörün bir genç kızı taciz ettiği suçlamasının geçen nisanda yüksek mahkemece düşürülmesiyle gündeme gelmişti. Mahkeme hakimleri, davayı düşürme gerekçesi olarak, görgü tanığının yalnızca sanık olduğu bu durumlarda daha dikkatli davranılması gerekliliğine işaret etmişti.
Tokyo’da 2007’de yaklaşık 2 bin kişi taciz suçundan tutuklanmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir