Havuz Sularındaki Tehlikeler

Havuz Sularındaki Tehlikeler

havuz                                                                                                                  Havuz sularındaki mikroplar

Kirli havuzlar dış kulak yolu iltihabına yani “yüzücü kulağı”na neden olabiliyor…
Yaz aylarında artış gösteren dış kulak yolu enfeksiyonları tatilin tadını kaçırabilir! Havuz suları dış kulak iltihabına yani ‘yüzücü kulağı’na ve son derece ağrılı şikayetlere neden olabiliyor. Peki ama tatil ve eğlencenin yerini bir anda çok sancılı kulak ağrılarına devreden dış kulak yolu iltihaplarına karşı nasıl önlem alınmalı?
Medical Park Fatih Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Akın Erkan, ‘yüzücü kulağı’ndan korunmanın yolları ve kulak sağlığımız için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi verdi:
-Yaz aylarında havuza ve denize girerken en sık hangi sorunlar ortaya çıkıyor?
Kulağa su kaçması ile ortaya bazı sorunlar çıkabilir. Dış kulak yolunda bulunan ve serumen denen salgı, soyulan kulak derisi ve dökülen kulak kılları ile birlikte ‘buşon’ denen sert bir tıkaç oluşturur. Bu tıkaç suyu emerek sünger gibi şişer ve kişinin kulağının aniden tıkanmasına sebep olur. Sorunları önlemek için tatile gitmeden önce bir KBB uzmanına kulak bakımı yaptırılmalıdır.
ŞAMPUANLA YIKAMAYIN
-Kulağa su kaçırmanın, kulakları yıkatmanın veya pamuklu kulak çubuklarının zararı var mı?
Kulak temizleme çubukları ile sık sık kulağı karıştırmak; oradaki sinir uçlarını uyararak daha çok salgı üretilmesine ve kulaklardaki serumenin geriye doğru itilip kulak zarına yapışmasına neden olabilir. Bu durum da kulak ağrısı veya tıkanmaya neden olabilir.
Ayrıca bu şekilde dış kulak yolunu kaşımak sinir uçlarının uyarılmasından kaynaklanan kulak kaşıntısına neden olabilir. Kaşımak kaşıntıyı tetikler, bu da daha çok kaşımak ve dış kulak yolu derisinde yaralar oluşup enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
Yüzdükten sonra kulağınızı fön makinesi ile kurutun
Banyo veya yüzme sonrası kulak bakımı nasıl yapılmalı?
VAZELİNLİ PAMUK KULLANIN: Kulak zarında delik olan kişiler, kulağı sudan korumak ve ıslak bırakmamak için özel kulak tıkaçları kullanabilirler. Vazelinle yağlanmış kulak pamuğu kullanılabilir.
KULAK TIKAÇLARI İŞE YARAR: Yüzücüler için tasarlanmış kulak tıkaçları piyasada mevcut. Ancak yüzme sırasında normal kişilerin bunları kullanmaları şart değil.
NEMLENDİRİCİ SÜRÜN: Kulak kenarında içinde veya arkasında pullanma oluyorsa nemlendirici krem sürülebilir.
HAVLU iLE NEMiNi ALIN: En iyisi yüzme sonrası kulağın nemini temiz bir havlu ve işaret parmağı yardımı ile aldıktan sonra kulak içine saç kurutma makinesi tutarak kurutmak.
PAMUKLU ÇUBUKLARA DiKKAT: Çok derine sokmadan ve nazikçe kulaktaki nemi almak için pamuklu çubuklar kullanılabilir. (Küçük çocuklarda çok önerilen bir yöntem değildir.)
KOKU VARSA HEMEN DOKTORA!
Dış kulakta iltihap olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Ne zaman doktora gitmemiz gerekiyor?
Kulak deliğinin hemen önünde bulunan çıkıntı şeklindeki kıkırdak (tragus), dokunmakla hassas ve ağrılı ise dış kulakta enfeksiyon var demektir. Ayrıca kötü kokulu akıntılar varsa hemen hekime başvurmaları gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir