Diş Fırçalama Cezası

Diş Fırçalama Cezası

diş fırçalama cezası

Kocaya diş fırçalama cezası
Eşini döven ve yazları 3 ay çocuklarıyla birlikte ailesinin yanına zorla gönderen kocaya 6 ay evden uzaklaştırma cezası verildi. Yaz tatili 15 günle sınırlanırken, koca evde sigara da içemeyecek.
ANKARA – Ankara’da bir kadın, hakaret eden, döven, kişisel temizliğine dikkat etmeyen, yazları kendisini ve çocuklarını Bolu’daki ailesinin yanına 3 ay süreyle zorla gönderen kocasına karşı dava açtı.
Kadın, dava dilekçesinde eşinin çocuklarının yanında dahi kendisini dövdüğünü belirterek, çocukluğunda anne ve babasından dayak yiyen kocasının psikolojik sorunları bulunduğunu düşündüğünü ifade etti.
Davaya bakan Ankara 8. Aile Mahkemesi, kocayı eşine şiddet uygulamaması için 6 ay evden uzaklaştırırken, kadın ve çocukların Bolu’da geçirebilecekleri süreyi 15 gün ile sınırlandırdı.
Kocasının kendisini yaz tatillerinde çocuklarıyla beraber 3 ay boyunca Bolu’daki kayınvalidesi ve kayınpederinin evinde kalması için zorladığını belirten kadın, dilekçesinde maaşına ve otomobiline el koyan kocasının, bir başka ilde çalıştığı için yalnızca hafta sonları eve gelme imkanı bulunduğunu, buna rağmen para kazanma arzusuyla Bolu’daki babasının dükkanına çalışmaya gittiğini ifade etti.
Dilekçede ayrıca kocanın kişisel temizliğine dikkat etmediği, dişlerini fırçalamadığı yer aldı.
Başvuruyu değerlendiren Ankara 8. Aile Mahkemesi, dilekçe üzerindeki incelemesi sonucunda, bir dizi tedbir alınmasına hükmetti.
Alınan kararlar şöyle:
Koca, 6 ay süreyle eşi N.Y. ve diğer aile bireylerinin oturdukları eve ve iş yerlerine yaklaşamayacak; eşi ve çocuklarına karşı şiddet ve korkutma amaçlı davranışlarda bulunamayacak ve iletişim vasıtalarıyla rahatsız edemeyecek.
Evin ve ailenin giderleri ile faturalarını karşılıyor ise kocanın bu yükümlülüğü devam edecek. Ayrıca her bir çocuk için aylık 150’şer TL nafakayı eşi N.Y.’ye ödeyecek.
B.Y., görev yaptığı ilin sağlık müdürlüğüne başvurarak, ruh sağlığı konusunda muayene ve tedavi olacak.
Aile, yaz tatillerinde Bolu’da B.Y’nin anne ve babasının evinde en fazla 15 gün kalacak.
B.Y, ev içinde sigara içmeyecek, diş ve beden temizliği ile sağlığına özen gösterecek. Ayrıca eşine ve çocuklarına ilgili olacak, sevecen davranacak ve zaman ayıracak.
KARARLARA AYKIRI DAVRANIRSA TUTUKLANACAK
Mahkemenin bu kararı mahalli karakol aracılığıyla infaz edilecek. B.Y., bu tedbirlere aykırı hareket etmesi durumunda tutuklanacak.
Tarafların, 10 gün içinde karara karşı aynı mahkemeye itiraz hakları bulunuyor.
Bu arada, kararı veren Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca’nın, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışmaları olduğu, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce yayımlanan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddete İlişkin Hukuksal Durum ve Uygulama Örnekleri” adlı bir kitabının bulunduğu öğrenildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir