Çocuk ve Oyuncak Kullanımı Hatası !

Çocuk ve Oyuncak Kullanımı Hatası !

çocuk ve oyuncak

Çocuk ve Oyuncak Kullanımı Hatası !

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı Ahmet Alioğlu, oyuncakların çocukların hayal gücüne olumlu katkıda bulunduğuna dikkat çekerek, “Halen çocuk ağlıyor, oyuncak verelim de susturalım mantığı ile oyuncak alınıyor. Bu yanlış.” dedi.
Çocuğu oyuncakla susturmak yanlış !
Oyuncakçılar Derneği Başkanı Ahmet Alioğlu, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, oyuncakların çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimindeki önemine dikkat çekti. “30 yıldır, bu sektörün içinde biri olarak bu oranın çok düşük olduğunu söyleyebilirim.” diyen Alioğlu, pek çok kimsenin “Çocuk ağlıyor oyuncak verelim de sussun” mantığı ile hareket ettiğini, bunun ise yanlış olduğunu kaydetti. Son yıllarda anne babaların daha çok zeka geliştirici oyuncakları tercih ettiğini söyleyen Alioğlu, oyuncak silahlara rağbetin ise azaldığını belirtti.
Alioğlu, ailelerin oyuncak seçimi sırasında dikkat etmesi gerekenler konusunda da uyarılarda bulundu. Bir oyuncakta mutlaka CE işareti, firma ismi, adresi ve telefon numarasının yazılı bulunması gerektiğini kaydeden Alioğlu, şöyle devam etti: “Bir ebeveyn, çocuğuna oyuncak aldığı zaman yaşına uygunluğuna dikkat etmeli. Oyuncağın etiketi üzerindeki güvenlik uyarılarını okumalı.
Çocuğuna, oyuncak ile nasıl oynayacağı konusunda detaylı bilgi vermeli. Boğulma tehlikesine karşı, çocuğun oyuncağın ambalajı ile oynamasına izin vermemeli. Büyük çocuklar için alınan oyuncaklar, küçük çocuklara verilmemeli. Bakıcı veya aile büyüklerine oyuncak güvenliği hakkında bilgi verilmeli. Oyuncaklar için güvenli saklama koşulları sağlanmalı. Oyuncaklar sık sık gözden geçirilerek, tehlike arz edecek şekilde kırılmış ya da bozulmuş olanlar atılmalı.”

OYUNCAĞA TÜRKİYE’DE 12 DOLAR, AVRUPA’DA 250 EURO
Oyuncakçılar Derneği Başkanı Ahmet Alioğlu, Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında yapılan bir kıyaslamada oyuncağa Avrupalıların daha çok önem verdiğinin görüldüğünü kaydetti.
Türkiye’de 2000’den, 2005’li yıllara kadar çocuk başına düşen yıllık oyuncak harcamasının 10-12 dolar düzeyinde olduğunu söyleyen Alioğlu, ekonomik krizin ardından bu oranın son bir yılda 8.5 dolara kadar düştüğünü belirtti. Alioğlu, “Avrupa ülkelerinde ise yılda bir çocuk için oyuncağa yapılan harcama 250 Euro.” dedi. Alioğlu, oyuncaklarda uygulanan referans kıymetlerin düşürülmesi halinde, oyuncak fiyatlarının uzuclayacağını, böylece satışların artacağını sözlerine ekledi.

1 Yorum

  1. biraz hattaaaaaaaaa çoooooooooooooookkkkkkkkkk saççççççççççççççççmmmmmmmmaaaaaaaaaaa ooooooollllllllllmmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuşşşşşşşşşşşşşş!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir