Binlerce Banka Batacak

Binlerce Banka Batacak

özince                                                                                                                               Özince, Ekonomik Krizin Etkilerinin Avrupa’da Tam Olarak Görülmediğinin Altını Çizerek, Özellikle Doğu Bloku Ülkelerinde Binlerce Bankanın Batacağını Belirtti.
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ekonomik krizin etkilerinin Avrupa’da tam olarak görülmediğinin altını çizerek, özellikle doğu bloku ülkelerinde binlerce bankanın batacağını belirtti.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Bankacılık ve fon’ konulu programa katılan Ersin Özince, küresel krizin bankacılık sektörüne etkileri hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Ekonomik krizin etkilerinin Avrupa’da daha tam olarak görülmediğini söyledi. Bunun etkilerinin de Türkiye’ye olumsuz yönde yansıyacağını aktardı. Ersin Özince, “Amerika’daki bankacılık sıkıntılarının bir kısmı daha Avrupa’da tam oturmadı. Bugün Dünya Bankası yetkilileri veya uluslararası reyting kuruluşları, eski doğu bloku ülkelerindeki pek çok bankanın batacağını söylüyor. Bizim gibi ülkeleri ihmal edip yıllarca etnik ve dini kökenlerden ötürü tercih edipte yatırımlarını doğu bloku ülkelerine küçücük ekonomileri ile yönlendiren bir çok Avrupa şirketi ve bankasını batıracak.” şeklinde konuştu.
Türkiye’de hala serbest piyasa ekonomisinin sindirilemediğini öne süren Özince, “Bu sorun işadamlarının sorunu, Türkiye’de doğru düzgün bir serbest pisaya ekonomisinin yerleşmesi veya yerleşmemesi sizlerin sorunudur.” dedi. Türkiye bankacılık sisteminin çok sığ olduğunu vurgulayan Bankalar Birliği’nin başkanı, şunları söyledi:
“Bir ülkenin bankacılığının derinliği gayri safi milli hasılasına oranla ölçülür. Bizde ki bankacılığın gayri safi milli hasılaya oranı gelişmiş ülkelerinin, ve Avrupa Birliği ortalamasının çok altında, Ama esas çarpıcı durum ise gelişmekte olan ülkelerinde altında bir bankacılık sistemimiz var. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan benim temsil ettiğim bankanın bilançosu, küçücük bir Yunanistan’ın bankasının büyüklüğüne dahi gelememiş. Çünkü serbest piyasa ekonomisinin kurallarının işlemesi konusunda iş çevreleri yeterli derecede görevini yapmadığı için.”
Kobi borsaları kurulması gerektiğine dikkat çeken Ersin Özince, bu konuda henüz bir adım atılmamasını da eleştirdi: “Nerede kobi borsaları, ben mi kuracağım, Bankacılık sektörü ve biz borsaların derinleşmesi konusunu söyledik. Sermaye birikmesi için sermaye piyasasının olması lazım. Bunlar olmazsa hikaye. Finans ve kapital piyasası derinleşmedikçe finans sektöründe hiç bir sekilde beklediğimiz fonksiyonu görmemiz mümkün değil.” Kobi finansmanı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması halinde bankacılık sektörünün de bu alana gireceğini anlatan Özince, bunda önemli olanın riskin bölünmesi ve başka alanlara yayılması olduğunu ifade etti. Özince, “Kobilerin mutlaka kobi borsaları veya başka borsalar üzerinden tahville finansmanını sağlaması lazım.” dedi.
Bütün dünyada büyümede yaşanan durgunluğu beklediklerini anlatan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, şöyle devam etti: “Bütün düynaya büyüme hızını yavaşlatığı gibi ekonomik kriz bunu hızlandırdı. Bunu bizlerde beklememize rağmen yinede yatırımlarımızı devam ettirdik. Bunun sonucuna da katlanmamız gerekiyor. Özellikle de ihracata dayalı ekonomiler bundan daha fazla etkilendi. Türkiye’de ihracata dayalı ekonomi olduğu için bundan çok etkilendi. Ancak bu bir felaket mi hayır, ben Türkiye’nin yeni oluşturacağı atılımlarla bundan çıkacağından eminim.” şeklinde sözlerini tamamladı.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi Başkanı Murat Coşkunkan ise, iş dünyasında son günlerde gerçekten çok kötü geçen bir dönemin ardından bir hareketlenmenin yaşandığına dikkat Çekerek, bunda da hükümet tarafından açıklanan Ötv ve Kdv indirimlerinin etkisinin büyük olduğunu söyledi. Coşkunkan, indirimin iddia edildiği gibi vergi kaybı oluşturmadığını dile getirerek, “Bilakis hareketlenen piyasa ile bu gelirler artmıştır. Bir başka tespit ise hükümetimiz oyuna müdahale etmenin önemini görmüştür. Ancak son açıklanan pakete özellikle Bursamızı ilgilendiren otomotiv ve tekstil sektörü ile ilgili yeni teşvik edici bir husus yoktur. Ayrıca sektörel teşvik yerine, senelerdir uygulanmaya çalışılan bölgesel teşvikle karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir