Bel Ağrısı

Bel Ağrısı

bel ağrısı

Bel  Ağrısı  Her Yaşta
Yaygın bir sağlık problemi olan bel ağrısı ve bel fıtığı görülme yaşının 21’e kadar düştüğü bildirildi.
Nöroşirurji uzmanı Prof. Dr. Tuncer Süzer,  bel bölgesinin 5 omurdan oluştuğunu ve vücut ağırlığının önemli bir kısmınını taşıdığını söyledi.
Omurların arasında disk adı verilen, içi su ve kollajenden oluşan yumuşak dokular bulunduğunu belirten Prof. Dr. Süzer, diskin görevinin vücut ağırlığına destek olmak ve travma veya ani hareketlerle bel bölgesine binen aşırı yükü taşımak olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Süzer, yaş ilerledikçe disk içindeki su miktarı ve esnekliğinin azaldığına dikkati çekerek, esnekliği azalıp daha sert bir hale gelen disk dokusunun artık vücut ağırlığını yeterince taşıyamaz hale geldiğini anlattı.
Bunun sonucunda disk içindeki yapının dışarıya doğru kabardığını ya da çıktığını belirten Prof. Dr. Süzer, şöyle konuştu:
“Bazen ağır yük kaldırma veya ters bir hareket yapma gibi etkenler ile ani ve şiddetli bir ağrı şeklinde karşımıza çıkarken, bazen de uzun süreli giderek artan bir ağrı şeklinde de görülebilir. Bu taşmanın sonucunda bacağa giden sinirlere baskı başlar. Bu tablonun adı bel fıtığıdır. Bu dejenerasyonda etkili faktörler arasında ileri yaş, obezite, sürekli oturarak veya sürekli ayakta çalışma, uzun süre araba kullanımı ve sigara alışkanlığı yer almaktadır. Son yıllarda bazı genetik faktörlerin önemli olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmaktadır.”
Prof. Dr. Süzer, disk dejenerasyonu görülme yaşının giderek azaldığına dikkati çekerek, “Son çalışmalarda 21-30 yaş arası sağlıklı kişilerin üçte birisinde disk dejenerasyonu, yani bel fıtığı sorunu olduğu görülmüştür. Bununla beraber, çocukluk döneminde bel fıtığı erişkinlerden çok daha az oranda karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde bel fıtığı görülme oranı, genellikle 11-16 yaş arası olup, 10 yaş altında çok nadirdir” diye konuştu.
Çocukluk döneminde bel fıtığı görüldüğü zaman genellikle bir aile hikayesi, travma veya doğuştan kemik yapılarında problem olduğunun düşünüldüğünü anlatan Prof. Dr. Süzer, şöyle dedi:
Özellikle adölesan döneminde bel ağrısına yol açan bel fıtığı dışındaki bir diğer problem ise ‘spondilolistezis’ dediğimiz bel omurlarında kayma hastalığıdır. Çocuklarda beden eğitimi derslerinde veya spor yaparken artan bel ağrısı şeklinde ortaya çıkar ve sıklıkla gözden kaçabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir