3G’de Son Durum

3G'de Son Durum

3g

3G Teknolojisi
Yapılan araştırmalar, büyük reklam kampanyalarıyla sunulan mobil genişbant internet hızının aslında yerlerde süründüğünü gösterdi. 
Epitiro adlı müşteri deneyimi uzmanı firmanın beş aylık araştırması, İngiltere’deki gerçek mobil genişbant hızının, operatörler tarafından reklamda belirtilenin ancak %24’üne denk geldiğini ortaya çıkardı.
Firmanın açıklamasına göre, ortalama olarak 1 Mbps’den az olan mobil genişbant hızı, ADSL bağlantının da ortalamasından %34 daha yavaş görünüyor.
Epitiro’nun cihaz tabanlı Isposure adlı uygulaması ile web tabanlı olarak gerçekleştirilen araştırma, İngiltere’deki 1.300’ün üzerinde cihazda yüklü.
Geçtiğimiz yılın aralık ayından 2009 Mayıs’a kadar sürdürülen araştırmada, 1,4 milyon test sonucu kayıtlara geçti.
İngiltere’de 3,6 Mbps portansiyel maksimum hız reklamı yapan Orange, O2 ve 3UK’nin yanı sıra, “biz 4,5 Mbps görüyoruz” diyen T-Mobile ve reklamlarında 7,2 Mbps maksimum hız sunduğunu belirten Vodafone bulunuyor.
Ancak en hızlı 20 cihazın test süresince aldığı ortalama sadece 1,8 Mbps.
Mobil genişbant ISP’lerindeki değişikliklerin, gerek TCP ve HTTP hızı açısından gerekse pin ve DNS yoklama zamanı açısından farklılıklar gösterdiğini belirten Epitiro, mobil ve karasal genişbant arasındaki gerçek rekabetin ancak LTE ile başlayacağını öne sürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir